Kraj letos mezi ně rozdělí 8,12 milionu korun. Hlavním důvodem je zlepšení protipožární ochrany na jihu Čech.

Jednou z obcí, které této nabídky využijí, je Boršov nad Vltavou. Ten se bude ucházet o příspěvek na vybavení vozidla i členů zásahové jednotky. Podle starosty Jana Zemana spadají pod místní radnici tři sbory – Boršov, Jamné a Zahorčice. „Do prvního z nich bychom rádi pořídili novou stříkačku. Ta stávající by se pak přemístila do Jamného. V Zahorčicích máme stále funkční stříkačku z roku 1910, ale ta už dnes slouží pouze na předváděcích akcích,“ popsal Zeman.

O získání krajského grantu bude usilovat i město Nové Hrady. Podle starosty Vladimíra Hokra žádá pravidelně každý rok, většinou úspěšně. „Vždy se jednalo o zlepšení zázemí jak v Nových Hradech, tak i v Údolí, kde jsme také doplnili techniku. Letošní aktuální potřeby ale ještě musíme probrat,“ nastínil Hokr.

Podobně hovořil i starosta Borovan Stanislav Malík. Potvrdil, že město také žádá o grant pravidelně, loni třeba na nákup nového zásahového vozidla. To však nakonec nevyšlo. Zda letos bude radnice žádat znovu, starosta zatím neví. „Granty ještě nejsou hotové, takže přesně nevíme, jak to bude vypadat,“ zmínil Malík.

Velmi úspěšným žadatelem se loni stalo město Zliv. Díky krajské dotaci mohlo vyměnit dosluhující vrata zbrojnice a místní hasiči se těší i z nové elektrocentrály. Podle starosty Jana Koudelky radnice usilovala i o příspěvek na nákup plovoucího čerpadla, avšak neúspěšně. Letos si to proto zopakuje. „Ve výzbroji máme i staronovou stříkačku, kterou jsme dostali od společnosti ČEZ. Je potřeba ji repasovat, ale náklady se pohybují kolem dvou milionů korun. Získání grantu by nám velmi pomohlo, ale příliš velké šance tomu nedávám,“ vysvětlil Koudelka.

Významný příspěvek na nákup zásahového vozidla v řádu několika set tisíc korun loni získalo i město Hluboká nad Vltavou. Podle Magdaleny Svobodové, zaměstnankyně radnice zodpovědné za granty a cestovní ruch, by místní hasiči letos rádi získali další dotaci. „Pakliže výzva bude k tomu směřována, požádáme o padesát tisíc korun na výměnu oken v hasičské zbrojnici,“ potvrdila Svobodová.

Peníze na nákup technického vybavení každoročně požaduje také Týn nad Vltavou. Starosta Milan Šnorek řekl, že letošní objem předpokládaných investic se pohybuje kolem 500 – 600 tisíc korun. „Určitě se budeme ucházet o kompresor na naplňování dýchacích přístrojů a další drobnosti,“ nastínil Šnorek.

Novou střechu má od loňského roku hasičská zbrojnice v Lišově. Město na ni získalo grant ve výši 200 tisíc korun, což představuje asi třetinu celkových nákladů. Uspělo také se žádostí o příspěvek na nákup čerpadla a elektrocentrály. Podle starosty Jiřího Švece se radnice bude o krajské peníze určitě ucházet i letos. „Hlavní investiční záměr je takový, že bychom rádi zateplili zbrojnici a přilehlé klubovny, které jsou zázemím pro mládež. Ještě však nemáme hotový projekt. Pokud bude možnost, tak plánujeme i další menší investice,“ konstatoval Švec. Podle mluvčí krajského úřadu Kateřiny Koželuhové se grantový program týká pouze projektů na pořízení a opravy mobilní techniky, nákup věcných prostředků požární ochrany a modernizaci zbrojnic.

„Není určen na krytí nákladů, které nesouvisejí se zásahovou činností jednotek sborů dobrovolných hasičů. Jedná se o požární sport či kulturní akce včetně oslavy výročí založení dobrovolnických sborů,“ upozornila Koželuhová. Dodala, že peníze budou rozděleny na investiční a neinvestiční část, spoluúčast žadatele je v obou případech minimálně třicet procent z celkové ceny.

Výše uvedená suma 8,12 milionů korun je prozatím pouhým návrhem krajských radních, který ještě musejí posvětit zastupitelé. Pravděpodobně se tak stane 7. února, tedy den před začátkem přijímání žádostí. „Zvláštní pozornost bude věnována projektům na pořízení nových cisternových automobilových stříkaček,“ upřesnila mluvčí Koželuhová.