Limity pachových látek jsou překročeny. Tak zní závěr měření, které si v březnu objednal domoradický Energoblok. Připomeňme, že se jedná o měření pravděpodobného původu zápachu, který se nad Krumlovem v některých dnech rozprostírá už několik měsíců. „Výsledky ukazují, že na sušce biomasy byly naměřeny pachové látky v množství překračujícím limity, které byly platné do 31. července roku 2006," konstatoval včera Jindřich Beznoska, předseda představenstva společnosti Carthamus, která Energoblok vlastní.

Paradoxem totiž je, že od roku 2006 není s čím porovnávat, jakákoliv stupnice, která by určila, že zápachu už je příliš, prostě neexistuje. A novou stupnici žádný úřad ani ministerstvo nezavedly. Přesto se Carthamus staví k věci jasně: „Nechceme, aby naše provozovna negativně ovlivňovala okolí," dodal Jindřich Beznoska s tím, že nejprve bude ještě jedno měření a sice na okrajích pozemků elektrárny. To by mělo určit, zdali zápach skutečně opouští tento prostor, jak se ony nevoňavé látky ředí a z toho by mělo vyplynout i technologické řešení zamezení úniku zápachu. Tedy pravděpodobně něčím, co by se dalo nazvat zakapotování sušky. „Rádi bychom tyto úpravy stihli přes léto," dodal Jindřich Beznoska. Faktem ale zůstává, že si zatím nikdo neumí vysvětlit, proč by měl zápach z bloku unikat až v posledních měsících.

Energoblok totiž funguje ve zkušebním režimu už od prosince předloňského roku a stížnosti obyvatel Krumlova na zápach se objevují až v posledních měsících.
Další otázkou je, zdali naměřený zápach je skutečně tím, který bývá po Krumlově, ale i jeho okolí cítit.
Jakkoliv taková představa může vypadat úsměvně, nikdo totiž tyto pachy doposud neporovnal.
„Takové vysvětlení nemáme, používáme stejnou biomasu, sušička i skládka biomasy jsou cítit stejně, jako vloni. Mám za to, že se tu možná setkalo několik různých vlivů. Možná zápach, který přišel odjinud a my k tomu přidali ten náš. Nevím, nedokáži to vyloučit," doplnil Jindřich Beznoska.

Důležitým dodatkem je také, že naměřené hodnoty ukazují jen zvýšené množství pachových látek bez jakýchkoliv látek zdravotně závadných. Není tedy důvod se z tohoto hlediska jakkoliv obávat.
Jak Jindřich Beznoska zdůraznil, v provozu Energobloku dochází pouze ke spalování lesní biomasy, tedy lesní štěpky a v malé míře ke spalování peletek ze slunečnice, které vzhledem k malému obsahu vody nejsou sušeny, a tudíž nemohou být potencionálním zdrojem zápachu.
„V žádném případě nejsou v Energobloku spalovány kaly z bioplynových stanic. Na používané druhy paliva jsou řádně dodavatelem vystaveny certifikáty, které jsou měsíčně předkládány příslušným kontrolním orgánům," shrnul předseda představenstva.