Chatař, člen horské služby, zorganizoval ve 22 hodin akci a alarmoval záchrannou službu a alpskou policii. „Závažnost zranění znemožňovala transport muže bez rychlého ošetření úrazovým lékařem. Život mu zachránil vrtulník Libelle FLIR z Klagenfurtu, schopný nočních letů. Normálně je nasazován k hlídkování bez přistání v terénu, ale tentokrát se zvláštním povolením vedení leteckého provozu přistál v Hallstattu a s místní lékařkou letěl v naprosté tmě k chatě. Lékařka sešla ke zraněnému a ošetřila ho. Pilotovi se podařilo v blízkosti místa nehody přistát na malinkém kousku vhodného terénu a horolezce s lékařkou naložit. Po mezipřistání v údolí byl muž dopraven do úrazové nemocnice v Salcburku," uvedl deník.

„Málokdy má záchranářské nasazení v horách takovou dramatiku, kde rozhodování o životě nebo smrti závisí na umění a vůli několika zapálených lidí. Tu noc jim přišel na pomoc i anděl strážný," řekl Christoph Preimesberger z horské služby v Hallstattu.

Ve stejný den zachraňoval policejní vrtulník i dalšího Čecha. „58letý muž vystupoval kolem jedenácté hodiny lezeckou cestou Seewand v masivu Dachsteinu nad Hallstattem. Kolem devatenácti hodin dosáhla čtyřčlenná skupina tzv. Stometrového pilíře (asi nejtěžší místo cesty – pozn. red.) ve výšce asi 1600 metrů. V této oblasti horolezce opustily síly a spadl. Pád byl asi po dvou metrech zachycen zajištěním cesty, ale muž nemohl pokračovat a jeho kolegové vyrozuměli záchranáře," popisují OÖN. „Vyčerpaného muže vyprostil vrtulník a snesl ho do údolí. Ránu na holeni mu ošetřili v nemocnici v Bad Ischlu. Ostatní ze skupiny pokračovali k blízké odbočce z cesty a sešli dolů vlastními silami." (Podrobnosti k této cestě, kterou někteří považují za nejtěžší, nejstrmější, nejdelší a nejselektivnější v Rakousku, ne-li v celých Alpách, například na http://www.bergsteigen.com.

Turci se přejmenují?

Zelený poslanec rakouské Národní rady Berivan Asian předložil návrh zákona, který by povolil změnit jméno přijaté žadatelem v tísni, při utlačování jeho národnostní skupiny. „Profitovat by měly především turecké menšiny jako Kordové, Arméni a Aramejové," píší OÖN. Na podzim má se rozhodnout.

Asian, sám kurdského původu, má první křestní jméno turecké, Aygül, ale při veřejných vystoupeních užívá druhé, tedy Berivan. Argumentuje tím, že po založení turecké republiky ve dvacátých letech byla menšinám, i jeho rodině, vnucena křestní jména i příjmení. Turečtí občané, kterým při pronásledování byla jejich původní jména zakázána a kteří byli donuceni přijmout turecká, by nyní chtěli zase získat ta původní, napsal Asian v odůvodnění. Podle něho by to mělo být uznáno za závažný důvod a změna povolena zdarma.

Linecký list poznamenává, že už teď lze jméno změnit, ale žádný z důvodů nedopadá na turecké menšiny. Tak musí být třeba povolena úprava, pokud chce žadatel získat rodinné jméno, které v minulosti právoplatně užíval, ale v tomto případě je problém, že kurdská a jiné menšinová jména často nebyla v Turecku úředně vedena, jak říká i Asian.

Zákon dosud uznává jedenáct důvodů ke změně jména. Je to například v případech těch, které „působí směšně nebo odpudivě", pokud je dosavadní jméno „těžko vyslovitelné nebo zapsatelné", či pokud žadatel věrohodně doloží, že změna příjmení je nutná „k zabránění nepřijatelných nevýhod v hospodářském ohledu nebo v sociálních vztazích". Pro křestní jména pak výslovně platí, že změna je možná, když žadatel po změně náboženského vyznání chce zrušit nebo naopak získat jméno stojící v obzvláštním vztahu k příslušné víře.

„Paragraf je přesto pořád ,gumový´," uzavírá list. Říká totiž, že změna je možná také „z jiných důvodů".

Byl, či nebyl?!

Legendární situace: gól byl, či ne?Zdroj: Deník/reproPadesát let se přetřásá otázka, zda pověstný gól z finále fotbalového mistrovství světa 30. července 1966 ve Wembley mezi Anglií a Německem byl, či nebyl, připomínají OÖN.

Vysoce favorizované domácí tehdy zaskočil po dvanácti minutách hráč FC Bologna Helmut Haller vedoucím gólem. Před 97 000 diváky krátce poté Geoff Hurst hlavou vyrovnal a Martin Peters v 78. minutě brankou na 2:1 „srovnal" Three Lions k cestě k vítězství. „Když už na tribuně začaly přípravy k předání trofeje královnou Alžbětou II., vrhl se německý tým s kapitánem Uwe Seelerem ještě jednou dopředu a sekundy před závěrečným hvizdem obránce Kölnu Wolfgang Weber zblízka vyrovnal. V prodloužení se ve 101. minutě nelítostný osud obrátil proti Němcům. Střední útočník Anglie Hurst trefil spodní stranu břevna, odražený míč dopadl na zem a Weber jej odhlavičkoval od branky. Jásající hráči Anglie obklopili švýcarského rozhodčího Gottfrieda Diensta, aby uznal gól. Ten přispěchal k postranní čáře a ptal se sovětského lajnového sudího Tofika Bachramova, který ale nemluvil anglicky ani německy. Proto se Dienst musel zcela spolehnout na svůj instinkt: ,Celé Bachramovo chování, každý coul na něm mi říkal, že podle jeho názoru to byl gól,´ řekl. Proto ukázal na střed hřiště…" Bachramov později řekl, že neviděl, jestli byl míč za čarou. „Angličané se ale radovali a německý brankář budil žalostný dojem. Musel to tedy být gól…"

Německá jedenáctka vzala podle lineckého listu rozhodnutí velkoryse, i když šéf obrany Willi Schulz si po zápase postěžoval, že rozhodčí nejprve ukázal na roh a pomezní byl podle něho tak daleko od lajnové čáry, že situaci posoudit nemohl. V poslední minutě upravil Geoff Hurst dokonce ještě na 4:2 – podle mnohých neregulérní gól, protože v tu dobu už vbíhali na hřiště diváci. Dienst ale uznal i tuto branku, tým trenéra Helmuta Schöna byl definitivně poražen, pokračují OÖN.
Němci se ovšem cítili okradeni. „Prohráli jsme 2:2," napsal deník Bild. Definitivně ale věc už zřejmě nebude nikdy objasněna. „Počítačové simulace a barevný filmový dokument zveřejněný v roce 2006 sice podpořily názor, že nejproslulejší gól fotbalových dějin byl chybou rozhodčího, ale jisté to není," uvádí list.

Rozvádí, že Angličanům štěstí nepřinesl. Ve všech mistrovstvích světa a Evropy v uplynulých padesáti letech dosáhli jen třikrát semifinále a ke všemu čtyřikrát ztroskotali na ercirivalovi Německu. Naposledy vypadli s ,trpaslíkem´ Islandem v osmifinále ME. „Zdá se tedy skoro, že triumf ve Wembley jim přinesl kletbu trvající dodnes…, končí deník.

Budou chybět odborníci

Aktuální monitor odborných pracovních sil v Horních Rakousích ukazuje, že ekonomice bude v roce 2020 chybět kolem 37 000 kvalifikovaných zaměstnanců, tedy více než dvojnásobek proti dnešku, píše linecký Volksblatt. Zemský rada pro hospodářství Michael Strugl říká, že do roku 2019 ještě bude nabídka odborných pracovních sil stoupat, ale poptávka po nich v následujících letech se prudce zvýší a propast se bude dál rozšiřovat. Pro rok 2030 odhaduje nedostatek odborníků na 136 000. V té souvislosti dodává, že v Horních Rakousích mezi lety 2006 a 2015 poklesl počet učňů o 11,5 procenta.

Mléka je čím dál víc

Výroba mléka v Rakousku loni opět stoupla, i když ne tak výrazně jako předloni, uvádí Volksblatt. Celkově 538 000 krav (+0,7 %) ve státě dalo asi 3,54 milionu tun surového mléka, o 1,3 % víc než předloni. V roce 2014 nárůst činil dokonce tři procenta. Roční výkon na krávu se loni zvýšil o 0,6 % na průměr 6600 kilogramů. Od roku 2011 tak průměrná dojivost stoupla o šest procent, výroba mléka o sedm, počet krav o 1,2 %. Z produkce šlo 88 procent zpracovatelům, 7,8 % bylo na statcích zkrmeno, zbytek šel z farem přímo ke spotřebitelům.

Poklesla produkce ovčího mléka – 24 100 ovcí chovaných na mléko (-6,6 %) dalo 10 600 tun mléka (-5,8), stoupla ale výroba kozího mléka – 31 500 koz (+0,9 %) nadojilo 20 600 tun (+3,9 %).

Jatky zabíjejí „nelidsky"

Doktorská práce z letošního března ukázala, že 20 bavorských jatek porušuje zákon na ochranu zvířat, napsala PNP. Jde o přestupky při omračování prasat. Disertační práci, na které se podílel i zemský úřad zdraví a potravinářské bezpečnosti, takto vyhodnotil expert ochrany zvířat Matthias Moje z institutu v Kulmbachu.

V reakci na informace tisku o této studii prohlásila ministryně Ulrike Scharfová, že její resort nyní pracuje na „základní reformě" kontroly potravin.