„V létě u nás dětských úrazů tak výrazně přibývá hlavně proto, že k nám v létě přijíždí spousta malých turistů," vysvětlil včera Jindřich Florián, primář interního oddělení a náměstek ředitele Nemocnice Český Krumlov.

Nejčastěji podle primáře českokrumlovské úrazové ambulance Václava Šauera dochází k úrazům u vody: 
„V neděli jsme tu měli například těžké poranění ledviny s roztříštěním. Dospělý pacient byl přeložen do Českých Budějovic," přiblížil podrobnosti lékař.

Podle Václava Šauera jsou 
v létě počty zraněných dětí 
v krumlovské úrazové ambulanci obrovské. „U dětí denně řešíme běžné zlomeniny, řezné, tržné nebo bodné rány. Děti sem vozí sanity i rodiče." Letos návaly v čekárně podle primáře začaly o něco dřív, ještě před začátkem července, protože na mnoha školách výuka skončila předčasně. „A takové počty budou až do konce léta," očekává primář.

„K mnoha úrazům dochází také na trampolínách, je to moderní způsob sportovního vyžití a i na nich se občas něco stane," doplnil Jindřich Florián.

Na trampolíně si ovšem může dítě přivodit i velmi těžké zranění. S tím si už většinou musí poradit v Českých Budějovicích. „Těžké úrazy sanitky vozí rovnou do budějovického traumacentra," vysvětlil Jindřich Florián, „takže v naší nemocnici se s vážnými úrazy tak často nesetkáváme."

Trampolíny, na první pohled neškodné a bezpečné dětské atrakce, jsou příčinou strmě rostoucího počtu velmi vážných případů. „Důsledkem úrazů, které co do počtu už předčily i úrazy z kol a jiných běžných letních aktivit, jsou vedle závažných poranění hlavy zlomeniny předloktí, pažních kostí, stehenních kostí, otřesy mozku, tržné rány a podobně," uvedl primář dětského oddělení Nemocnice České Budějovice Vladislav Smrčka. Právě na budějovickém dětském oddělení tvoří v těchto dnech polovinu pacientů děti, které si přivodily úraz. „Bohužel se stále častěji v souvislosti s trampolínami a různými dalšími skákadly setkáváme také se zlomeninami dolních končetin jak bérce, tak stehna, což jsou těžká poranění, která mohou často přímo ohrozit život dítěte."

Na soustavě deseti trampolín, na kterých v létě řádí děti v Lipně nad Vltavou, ale ještě k žádnému zranění nedošlo. „Letos jsme naštěstí nemuseli řešit žádný vážnější úraz ani nikde jinde," řekl mluvčí Lipno Servisu Jiří Falout. „i když se dětem věnujeme denně. Děláme s nimi animační programy, plujeme na lodích, cvičíme s nimi, chodíme do lanového parku nebo pořádáme vodní pirátskou bitvu, máme i skluzavky. Bezpečí dětí je totiž vždycky na prvním místě. Naši animátoři mají prvořadý úkol: dětem se nesmí nic stát."

Léto ovšem neznamená jenom sport a zábavu, ale i cestování. Se začátkem prázdnin podle primáře budějovického dětského oddělení prudce narůstá počet dětí těžce zraněných při nehodách: „Děti jsou jednak jejich aktivními účastníky, například při jízdě na kole či jako chodci, anebo jsou spolujezdci v automobilech."

Na druhou stranu si stále méně dětí díky povinnému nošení helmy na kole poraní hlavu. „Velmi pozitivním trendem je úbytek těžkých úrazů hlavy při pádech z kola či in-line bruslí. To je dáno osvětou a používáním ochranných pomůcek," poznamenal Vladislav Smrčka.
„Zaplaťpánbůh dnes helmy mají všechny děti, takže závažných zranění hlavy není mnoho," potvrdil jeho slova Jindřich Florián.