Otec Roman Dvořák, římskokatolický kněz, říká, že jedinou možnou obranou vůči nástupu islámu do Evropy je žít podle pravých hodnot a ne podle populistických hesel.

Jak vnímáte útoky ve Francii?

Bolestně. Je mi líto nevinných obětí, jejich blízkých, mnoha lidí, kterým takové zlo komplikuje životy. Zároveň si uvědomuji, že život je vzácný a křehký dar a my jsme si s ním zvykli nakládat jako se samozřejmostí.

Může být ohrožena i Česká republika?

Obecně řečeno, život každého z nás je ohrožený. Útoky se odehrály na místech každodenního života. Vzhledem k tomu, že ČR není moc aktivní v boji s Islámským státem, nemyslím si, že bychom byli teroristickou prioritou.

Je podle vás možná nějaká obrana vůči nástupu islámu?

Poučit se a zakotvit náš život v opravdových hodnotách. Nikoli v populistických heslech. Podporovat funkční rodiny a prorodinnou politiku, protože jedním z důvodů, proč přicházejí muslimové je to, že Evropa vymírá.

V jednom rozhovoru právě pro Strakonický deník jste uvedl, že není možné brát dohromady uprchlíky a Islámský stát. Stále si to myslíte?

Jsem určitě pro zkoumání, kdo je kdo a nechci, aby azyl dostávali extremisté. Z druhé strany nepovažuji za správné nechat napospas Islámskému státu a dalším agresorům ty, kteří pomoc potřebují.

Jaké kroky musí podle vás Evropa nyní učinit?

Hlavně by podle mého názoru měla pracovat na tom, aby se stabilizovala situace v zemích, odkud uprchlíci pocházejí. Obdivuji odvahu Francouzů, kteří dávali najevo, že se nechtějí nechat zastrašit v boji o dobro. Teroristé přece chtějí vyvinout nátlak, abychom se ulekli a přestali pomáhat.

Celý rozhovor si přečtěte ve vydání Strakonického deníku v pondělí 16. listopadu.