Vítězem 66. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražského jara v oboru fagot se stal Jan Hudeček (23) z pražské Akademie múzických umění, rodák z Českých Budějovic. Začínal na českobudějovické ZUŠ B. Jeremiáše u Zdeňka Halouna, poté absolvoval českobudějovickou konzervatoř. Letošní ročník soutěže Pražského jara, jejíž finále se odehrálo v pražském Rudolfinu, přilákal v oboru fagot rekordní počet účastníků, přišlo 111 přihlášek z 22 zemí. Za vítězným Janem Hudečkem se umístil Ital Raffaele Giannotti, třetí skončil Mathis Kaspar Stier z Německa.

„Pamatuji si ho jako excelentního, nadprůměrně nadaného fagotistu, nesmírně pracovitého. Má výborné základy, které mu dal Zdeněk Haloun v ZUŠ B. Jeremiáše. Honza Hudeček je teď v podstatě nejlepší na světě, je to úžasný úspěch,“ řekl Deníku Lubomír Krch, zástupce ředitele Konzervatoře České Budějovice.

V čele poroty soutěže v oboru fagot byl František Herman, bývalý člen České filharmonie a zakladatel souboru Collegium Musicum Pragense. Povinnou skladbu Commedia zkomponoval Jiří Teml. Nositelé prvních cen se tradičně představují na následujícím ročníku festivalu Pražské jaro.

„Čekal jsem to. Je to obrovský úspěch, je mimořádný talent. Výkon to byl nádherný, poslouchal jsem to v rádiu, je to báječné. Myslím si, že nejméně 50 procent je i můj úspěch, já jsem ho to naučil, věci, které hrál na Pražském jaru, hrál už většinou u mě,“ řekl Deníku Zdeněk Haloun.

Fagotista Jan Hudeček (23), rodák z Českých Budějovic, se stal vítězem 66. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražského jara v oboru fagot.Jan Hudeček se narodil 13. srpna 1990 v Českých Budějovicích v muzikantské rodině. Hře na fagot se věnoval od šesti let ve třídě Zdeňka Halouna na ZUŠ B. Jeremiáše v Českých Budějovicích. Již v deseti letech vyhrál ústřední kolo soutěže základních uměleckých škol v Uničově, o rok později získal 1. cenu na mezinárodní soutěži dvouplátkových nástrojů v Olomouci. V roce 2000 zvítězil v soutěži Talent roku 2000 Jihočeského kraje, v této soutěži bodoval opakovaně. Vyhrával i další přehlídky a soutěže, například mezinárodní soutěže Syrinx či soutěž Konzervatoře Plzeň.

Koncem dubna 2005 dosáhl velkého úspěchu na mezinárodní soutěži 15. Concorso Internazionale Citta di Barletta v Itálii. Obsadil 1. místo a stal se absolutním vítězem všech kategorií v soutěži dechových nástrojů. Jeho dalším úspěchem je 1. cena na XXX. soutěžní přehlídce konzervatoří ČR v roce 2006 , dále získal v roce 2008 1. cenu a titul laureáta v 42. ročníku Národní rozhlasové soutěže Concertino Praga. Je rovněž laureátem 42. Ročníku Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga. V listopadu 2008 nahrál fagotový koncert Johanna Nepomuka Hummela pro Český rozhlas se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a v lednu 2009 byl přijat na AMU v Praze.

V srpnu 2009 získal 1. cenu v soutěži vídeňské vysoké školy a náhrál ve vídeňském rozhlase Haydnovu koncertantní symfonii. Koncertoval v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Polsku, Itálii, Španělsku a USA. Od prosince 2011 působí jako sólofagotista orchestru Národního divadla v Praze.

(vkc, čtk)