Po oznámení události na tísňovou linku 158 na místo vyrážejí vyjednavači z jihočeské i rakouské policie. Právě začíná jejich první společné cvičení. Potrvá tři dny a prověří, jak jsou obě policejní složky připravené na mimořádné situace.

Scénář neznají

Mezinárodní cvičení vyjednávacích týmů má na starosti krajský koordinátor vyjednavačů Jiří Kolban. Na cvičení se také podílí velitel jihočeské zásahové jednotky a národní koordinátor vyjednavačů. Spolu s nimi se do akce zapojí 18 členů zásahové jednotky, 16 jihočeských vyjednavačů, dva vyjednavači vazební věznice a šest vyjednavačů z Rakouska. Kromě pár zasvěcených v tuto chvíli ještě většina z nich přesný scénář nezná. První den podrobně proberou postupy ve vyjednávání a seznámí se s dostupným technickým vybavením. „Cvičení vycházelo z reálných situací, s nimiž se policisté v uplynulých letech setkali. Situace tedy dokonale simulovala skutečnost," popsal našemu Deníku koordinátor Jiří Kolban. Samotné cvičení přichází na řadu až druhý den. Jako první se na místo dostavují dva vyjednavači služebně zařazeni na oddělení hlídkové služby spolu s policisty z místního obvodního oddělení. Vzápětí přijíždí tým zásahové jednotky a vyjednavači. Maskovaní policisté ze zásahové jednotky zaujímají pozici nedaleko autobusu tak, aby mohli pečlivě monitorovat situaci. Na místě je odstřelovač i další specialisté. Sestavují krizový štáb, jenž má k dispozici veškerou potřebnou techniku.

Asi po hodině vypjatého vyjednávání se vyjednavačům daří navázat kontakt s pachateli přes telefon. Únosci požadují cigarety, kávu, lékárničku 
i jídlo. Vyhrožují, že pokud policisté jejich požadavky nesplní, zastřelí rukojmí. „Rakouský kolega, který představoval únosce, chtěl pro zvýšení důvěryhodnosti své role použít zbraň. Zákrok byl ale natolik rychlý, že ji vůbec nestihl použít," dodal koordinátor Jiří Kolban. Třetí den policisté probírají další možné postupy, domluví se i na další spolupráci. Bude potřebná. Od začátku letošního roku si totiž jihočeští policejní vyjednavači připsali už osm ostrých zákroků. Jeden z posledních se odehrál koncem května v Prachaticích.

Ostrý zákrok

Třiačtyřicetiletá žena chtěla spáchat sebevraždu. Spolykala prášky a poté se posadila na chodbu paneláku. Držela v rukou dlouhý nůž a mířila si na srdce. Podle Jiřího Kolbana zřejmě byla opravdu rozhodnutá skoncovat se životem. „Neustále nám kladla různé požadavky. Třeba to, že pokud do určité doby neodejdeme, nůž použije. Stále hrozilo nebezpečí, že si něco udělá. Nakonec se nám ji podařilo přesvědčit, aby od svého jednání upustila a byla předána do rukou záchranářů, kteří ji převezli na jednotku intenzivní péče prachatické nemocnice," popsal.

V jižních Čechách v současné době působí celkem 16 vyjednavačů, mezi nimi jedna žena.