Jedenadvacet roků ve venkovním padesátimetrovém bazénu strakonického plaveckého stadionu léto co léto trénují plavci, na kterých ve vodě handicap co do výkonnosti není znát. Občanské sdružení Kontakt bB tu pořádá již 21. ročník kempu Plavecké léto. Letos jím ve třech turnusech proplave opět více než stovka plavců.

Více o něm informovala koordinátorka akce Monika Violová. „O akci je každoročně velký zájem převyšující naše kapacitní možnosti, takže plavci jsou nominováni jednotlivými středisky Kontaktu bB. Na každém týdnu musíme poskládat dobře fungující tým z 55 plavců a 30 osob personálu, z nichž dvacítku tvoří dobrovolníci," shrnula. Dvakrát denně mají plavci řízený plavecký trénink, cvičení s hudbou a jógu. Pro personál je pobyt ve Strakonicích zároveň intenzivním školením v praxi a pro všechny je to hlavně léto nabité zážitky.

Mezi více než stovkou plavců, kteří usilují především o svá osobní zlepšení, jsou i čtyři plavci, kteří se mohou měřit se světovou špičkou. Pro Kateřinu Liškovou, Vojtu Fraňka, Tomáše Hlavinku a Janu Beruškovou je strakonický kemp závěrečnou přípravou na srpnové mistrovství světa v Montrealu.

Jak uvedl předseda sdružení a reprezentační trenér Jan Nevrkla, je to po sedmi létech poprvé, kdy budou plavci Českého svazu tělesně postižených sportovců a Kontaktu bB připuštěni Českým paralympijským výborem na vrcholnou soutěž."Za tu dobu se mnohé změnilo, sport ustoupil více do pozadí a v popředí našeho zájmu jsou tři stovky plavců ze čtyř středisek Kontaktu bB, z nichž většina nemá mezinárodní ambice," konstatoval.

Tato cesta na mistrovství světa je pro něj přesto srdeční záležitost, neboť zejména Kateřina Lišková a Vojtěch Franěk přišli v uplynulých sedmi letech o dvě paralympiády, dvě mistrovství světa a jedno mistrovství Evropy. Přesto vydrželi a udrželi si vysokou výkonnost a Kateřina Lišková má šanci bojovat o medaili.