Od západu v sobotu na jižní Čechy udeřila bouře, která jen u profesionálních jednotek hasičů znamenala na stopadesát zásahů. Další desítky případů odklízení padlých stromů nebo čerpání vod ze sklepů a podobné akce si připsali i dobrovolní hasiči v regionu.

Působivé přírodní divadlo, které předpověděli meteorologové po dvou dnech mimořádně vysokých teplot, přineslo řadu starostí. Kvůli bouřkám zasahovali jihočeští hasiči od sobotní 14. hodiny do půlnoci u téměř 150 událostí. "Bouřky a silné deště zasáhly prakticky území celého kraje. Nejdříve hasiči vyjížděli především k popadaným stromům, později začaly převažovat technické zásahy - čerpání vody ze zatopených sklepů, pročišťování kanálů a ucpaných okapů a propustků," říká k sobotě tisková mluvčí jihočeských profesionálních hasičů Vendula Matějů.

Nejvíce zásahů měli hasiči nejprve na Táborsku, konkrétně v okolí Veselí nad Lužnicí, poté se deště přehnaly přes Jindřichohradecko, kde hasiči museli ve více než dvaceti případech zasahovat především na Třeboňsku či u Kardašovy Řečice. "Do 18 hodin jsme evidovali přibližně 50 událostí. Před 19. hodinou přišla do Jižních Čech další vlna bouřek a silných dešťů. V následujících hodinách operační důstojníci založili 100 nových událostí. Bouřky a déšť byly doprovázeny silným deštěm, takže hasiči v naprosté většině případů odklízeli ze silnic popadané stromy. Čerpání vody bylo už jen ojediněle, a to především na Jindřichohradecku," dodala k zásahům Vendula Matějů.

Jednoznačně nejvíc práce měli hasiči na Českokrumlovsku, kteří vyjížděli k téměř 40 událostem, více než 30 zásahů museli řešit jednotky na Českobudějovicku. Večerní bouřka znamenala okolo jedné desítky výjezdů také pro jednotky na Prachaticku, stejný počet zásahů měli také hasiči na Strakonicku.

"Nemáme informaci, že by u některého zásahu byl kdokoli zraněn," zdůraznila důležitou skutečnost Vendula Matějů.

Vybrané sobotní zásahy profesionálních hasičů:
 14:24 - v Sudoměřicích u Bechyně zasahovala sudoměřická dobrovolná jednotka, která z místní kuřecí farmy zaplavené přívalovým deštěm zachraňovala kuřata, vodu následně hasiči odčerpali,
 15:03 - vodu čerpala také jednotka HZSP SŽDC České Budějovice, a to v podchodě u železniční stanice ve Veselí nad Lužnicí,
 19:44 – spadlé stromy na chatu a osobní automobil v Přední Výtoni, frymburští profesionální hasiči ve spolupráci s místní dobrovolnou jednotkou stromy rozřezali a odklidili,
 21:21 - strakoničtí profesionální hasiči vytahovali ve Strakonicích v ulici 1. máje z bahna osobní auto, auto stálo pod mostem, ze kterého se na něj valila voda,
 22:26 - dramatickou událostí s dobrým koncem byl zásah milevských a píseckých profesionálních hasičů, kteří zasahovali na Kovářově, kde se u kempu odpoutala od břehu plachetnice se dvěma osobami a byla po vodě unášena dál. Milevští hasiči, kteří se na místo dostavili dříve než písečtí profesionálové, dopluli k jachtě a dotáhli ji zpět ke břehu. Zde obě osoby prohlédli zdravotníci ZZS – nikdo nebyl nijak zraněn.

"V mnoha případech, ke kterým dnes hasiči vyjeli, se jednalo o mnohočetné události. To znamená, že hasiči, kteří jsou vysláni k jedné události, cestou zasahují u několika událostí dalších (například odklízejí více spadlých stromů). Zároveň musí samozřejmě řešit i zásahy, které s bouřkami a deštěm nesouvisí. Takže v celkovém počtu pak jihočeské jednotky mají v našich statistikách za dnešní den téměř již 200 událostí. Což je ve srovnání s denním průměrem dvaceti událostí mnohanásobný nárůst," doplnila Vendula Matějů.

Ještě v neděli dopoledne pokračovalo odstraňiování následků bouře. Jihočeští profesionální hasiči odklidili ze silnic přibližně dvacet dalších popadaných stromů. "Nejvíce jich bylo na Českokrumlovsku a Strakonicku, ale dá se říci, že se jednalo jen o "dozvuky" sobotních bouřek," doplnila Vensula Matějů.