V loňském roce pečovali v hospici celkem o 257 pacientů, přičemž nejmladšímu z nich bylo 34 let a nejstaršímu 101. „To jsou fakta, z nichž mám radost. Co mne naopak trápí, je, že přetrvávají předsudky veřejnosti a nejsou plně využívána lůžka v hospici. Řada nemocných tak umírá zbytečně v bolestech, či v podmínkách nedůstojných 21. století," poznamenal Robert Huneš.

Za loňský rok vykazuje hospic náklady vyšší než sedmdesát sedm milionů korun, výnosy pak přes sedmdesát šest milionů korun. V těchto číslech je zahrnuta i stavba Domova matky Vojtěchy. Ztráta zařízení je tak přes jeden a čtvrt milionu korun, a to navzdory tomu, že hospic pořádá benefice, sbírky a rozhodně se nebrání sponzorským příspěvkům.

„Trápí nás úhrady zdravotních pojišťoven i veřejných dotací na péči o těžce nemocné. Od roku 2009 se platby zdravotních pojišťoven nezměnily, a to navzdory inflaci, zvyšování DPH, zdražování energií a podobně," poukazuje Robert Huneš.

To, že hospic finančně přežil loňský rok, považuje za dobrou zprávu jeho ekonom Patrik Coufal. „Navzdory krátícím se dotacím a zvyšující se dani z přidané hodnoty, i přes výdaje spojené s výstavbou nového zařízení pro pacienty s demencí, jsme to zvládli," uvedl.

Průměrně bylo vloni obsazeno zhruba osmdesát procent lůžek. „Průměrný věk pacientů byl dvaasedmdesát let. U mužů sedmdesát a u žen téměř pětasedmdesát let," vybral ze statistik, které za loňský rok hospic dokončil.
Průměrná délka hospitalizace pacientů v hospici byla 32,03 dne.

Vloni v listopadu se navíc podařilo v do té doby „hospicové" zahradě otevřít Domov Matky Vojtěchy, zařízení se zvláštním režimem pro osoby s Alzheimerovou chorobou a ostatními typy demencí v pokročilých stádiích. „Byl vybudován nákladem téměř padesát milionů korun," připomněl Robert Huneš.

„Jsme si dobře vědomi, že nás čeká ještě dlouhá cesta," říká vedoucí domova Radka Kylbergerová, když hodnotí první loňské měsíce provozu s tím, že lidé, kteří v domově pracují, rozhodně nejsou „obyčejní".