Jižní Čechy - „Lidé k nám chodí s poruchami trávení a žaludečních funkcí," řekl Jindřich Florián, primář krumlovské nemocnice. Pokračuje: „Tyto poruchy způsobuje především nedostatečná úprava hub předtím, než je dotyční začnou konzumovat. Někteří lidé také sbírají houby do igelitek, ve kterých se jim následně zapaří. To je špatně." V krumlovské nemocnici lékaři přijmou týdně zhruba jednoho pacienta, který trpí nevolností kvůli houbám. Mnohdy se na tom podílí rovněž alkohol, jenž se ke konzumaci hub příliš nedoporučuje.
Pokud dojde k otravě z hub, je třeba neprodleně vyhledat odbornou pomoc. Své o tom ví lékaři interního oddělení českobudějovické nemocnice, kteří za uplynulé zhruba tři týdny zaznamenaly bezmála dvě desítky těchto případů. Prakticky denně nyní přijímají pacienty s podezřením na požití jedovatých hub. Výjimkou nejsou ani nejzávažnější, život ohrožující stavy. „Zatím nejzávažnější případ jsme řešili koncem minulého týdne, kdy jsme přijali ve velmi vážném stavu pacientku, která požila plodnice smrtelně jedovaté muchomůrky zelené. Po vyšetření a stabilizaci základních životních funkcí byla se selháním jater předána do pražského IKEMu," uvedla Marie Pešková primářka interního oddělení Nemocnice České Budějovice.

Příznaky otravy z hub a co dělat:

Mezi nejčastější příznaky otravy houbami patří nevolnost, bolesti a křeče břicha, zvracení, průjmy.

Pokud se první symptomy objeví do čtyř až šesti hodin po požití, mohou být za vznikem nevolností nejen jedovaté houby, ale také houby jedlé, špatně nebo nedostatečně tepelně zpracované.

Zasažen může být i nervový systém: poruchy vědomí, halucinace či projevy ukazující na selhání jater a ledvin nebo poškození mozku, zežloutnutí kůže a bělma, třes, spavost, ztráty vědomí atd.

Máte-li podezření na otravu houbami, je nejvhodnější rychle vyvolat zvracení.

Konzultovat problémy na toxikologicko informačním středisku (tel. 224 91 54 02, 224 91 92 93).

Pokud se otrava potvrdí, je potřeba co nejrychleji přivolat lékařskou pomoc (tel. 155, 112). Před příchodem lékaře se doporučuje podávat aktivní uhlí a hodně pít.

Velmi důležité je zajištění vzorků hub, případně vzorky stolice nebo zvratků, ze kterých se dá odhalit zdroj otravy.
Zdroj: MUDr. Marie Pešková, houby.naturfoto.cz