V letošním roce to ale zatím vypadá, že lidé, kteří chtějí strávit silvestra na horách, se místo řádění na sjezdovkách budou věnovat pěší turistice. „Už na podzim jsme si s kamarády z Německa zamluvili pobyt v Krkonoších, ale ani tam to teď s lyžováním moc dobře nevypadá," říká zklamaně Dominik Žanda z Českých Budějovic. „Nedá se nic dělat, vypadá to, že na silvestra spíš půjdeme na nějaký pěší výlet. Snad nebude špatné počasí," popsal své plány na konec roku třicetiletý učitel.

A lepší situace se sněhem není ani na Českobudějovicku. I tak ale mají penziony v okolí Nových Hradů většinou plno. „Na počasí závislí tolik nejsme, už třetí rok k nám jezdí na silvestra stálá skupina hostů, takže máme plno," říká Hana Homrová z penzionu Kamínek. „Jsou to rodiny s dětmi, takže program uzpůsobují svým potomkům. Dokonce i ohňostroj bude o něco dřív, aby si ho mohly užít právě děti," dodává.

Ani v letošním roce nebudou na Českobudějovicku chybět různé akce, které lidem zpestří poslední prosincový den. Milovníci sportu tak budou moci vyrazit třeba do Trhových Svinů, kde se odpoledne uskuteční už dvacátý druhý ročník Silvestrovského běhu. I tentokrát poběží sportovci městem. Pro děti si pořadatelé připravili okruhy kolem náměstí, zkušenější běžci si budou moci vybrat mezi tříkilometrovou a šestikilometrovou trasou. Děti na náměstí odstartují ve 14.30,ostatní pak v 15 hodin.

Zkrátka nepřijdou ani českobudějovické děti. S rodiči mohou na silvestra vyrazit třeba do Jihočeského muzea, připraveno je i veřejné bruslení zdarma v českobudějovické Budvar aréně.

Od 11 hodin si pro děti na náměstí Přemysla Otakara II. připravilo program Pohádkové království. Sejde se tady 12 měsíčků, nebude chybět oheň k opékání buřtíků a vaření čaje či čertovská miniškolička práskání bičem. Od 12 hodin pak budou moci děti na náměstí zdolávat čtyři českobudějovické věže a nebude chybět ani soutěž o nejlepší pomazánku.

Také otužilci si v poslední prosincový den přijdou na své. V přístavu Lannovy loděnice se totiž i v letošním roce uskuteční Silvestrovský Lannův ponor vltavský. „V loňském roce se u nás sešlo necelých dvacet odvážlivců, kteří se vykoupali ve Vltavě. V letošním roce čekáme ještě větší účast. Lidé se nám hlásí už dopředu, máme dobrou zpětnou vazbu," popsala Jitka Holoubková z Kavárny LANNA.

Ani v letošním roce se v Českých Budějovicích nebude pořádat oficiální městský ohňostroj. Za boucháním rachejtlí proto mnohdy Budějčáci vyrazí do jiných okresů až na Nový rok. „Je to škoda, že Budějovice nemají vlastní ohňostroj," posteskl si Martin Lamač z Českých Budějovic. „S přítelkyní se ale 1. ledna i tak na nějaký pojedeme podívat. Ještě se rozhodujeme, zda vyrazíme do Třeboně anebo do Strakonic. V obou městech máme totiž kamarády, kteří nás na novoroční ohňostroj pozvali," vysvětlil. Na ohňostroj bude možné vyrazit 1. ledna také do Protivína nebo jiných jihočeských měst.

Kde můžete prožít silvestraPoslední prosincový den nabídne zábavu pro děti i dospělé.
Od 9 do 13 hodin je možné vyrazit na výstavy do Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.
Od 10 do 12 a od 13 do 15 je připraveno veřejné bruslení v Budvar aréně zdarma.
Od 11 hodin bude na náměstí Přemysla Otakara II. připraven program Pohádkového království Pohádkové poledne pro děti aneb Po čtyřech českobudějovických věžích. 0 Od 14 hodin se v přístavu Lannovy loděnice koná Silvestrovský Lannův ponor vltavský.
Ve 14.30 začne v Trhových Svinech 22. ročník Silvestrovského běhu.