S tou mohou lékaři snáze operovat zlomeniny drobných dětských kostí.

„Profitují z toho především děti se zlomeninami v oblasti kloubů. Ty je potřeba srovnat a fixovat v ideálním postavení pomocí drátků, šroubků či dalších typů implantátů," vysvětluje využití nového chirurgického přístroje operatér Petr Toufar. Potřeba je podle něj velmi často, může pomoci vyléčit kolem 150 malých pacientů.

Roli Ježíška si v českobudějovické nemocnici užila herečka Linda Rybová. Jako patronka a členka správní rady nadačního fondu Kolečko předávala spolu s předsedkyní téže organizace Lindou Jandovou zdejším lékařům speciální vrtačku. Díky její velikosti a snadnému ovládání mohou operovat komplikované zlomeniny subtilních dětských kostí.

Přirovnání k Ježíškovi přitom sedí i proto, že na nákup přístroje za bezmála 200 tisíc korun přispěli právě loni před Vánoci v rámci charitativní akce posluchači rádia Blaník. „Úspěch akce nás velice překvapil, tolik peněz jsme ani nečekali," pochvaluje si Linda Jandová.

724 tisíc korun pro českobudějovickou nemocnici

Podobně se snaží nadační fond Kolečko pomáhat dětem po těžkém úrazu už deset let. „Příspěvky chceme spravedlivě rozdělovat mezi všech osm dětských traumacenter v zemi. Tentokrát vyšla řada na to českobudějovické, a když jsme se na lékaře obrátili s otázkou, co by se jim hodilo, padla volba právě na tuto vrtačku," líčí Linda Jandová. Nejde přitom zdaleka o první dárek, za dobu existence Kolečka už fond pomohl českobudějovické nemocnici 724 tisíci korunami.

„Snažíme se sice vystačit s vlastními zdroji a investovat jak do výstavby, tak přístrojového vybavení, ale za takový dar jsme rádi," děkoval ekonomický ředitel nemocnice Martin Bláha.

Vrtačka podle lékaře Petra Toufara navíc nemusí sloužit jenom té nefrekventovanější skupině malých pacientů ve věku šesti až dvanácti let. „Samozřejmě i u dospělých pacientů se vyskytují zlomeniny subtilních kostí, které vyžadují poměrně zvláštní zacházení a právě vrtačka velikostí uzpůsobená pro dětskou kostru se pak hodí i při operacích dospělých," doplnil doktor Toufar.