Částečnou vinu na tom nese nový zákoník práce, který neumožňuje sloužit tolik přesčasů jako v minulosti. Nedostatečná personální kapacita ohrožuje fungování všech výjezdových stanovišť zdravotnické záchranné služby v celém bývalém okrese.

„Každý měsíc stojím před problémem, jak vůbec rozepsat služby. Když dojde k výpadku některého z lékařů, znamená to pro nás prakticky neřešitelný problém. To nás potkalo i nyní, protože jsem se právě dozvěděla, že jeden náš kolega měl autohavárii a je zraněn,“ prozradila Deníku lékařka záchranky v Dačicích Ladislava Fabešová.

Nepřítomnost jednoho lékaře znamená závažné problémy s obsazením šestnácti služeb, které v měsíci průměrně odpracuje. Provoz záchranné služby by podle Fabešové nebyl vůbec myslitelný bez externích lékařů.

„Téměř polovina všech, kteří u nás slouží, jsou externisté docházející k nám na dvanáctihodinové směny. Bez nich bychom v Dačicích vůbec nemohli existovat,“ uvedla Ladislava Fabešová.

Slova dačické lékařky potvrzuje i vedoucí lékař oblastního střediska Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje v Jindřichově Hradci Miroslav Vlasák.

„Při třísměnném provozu bychom potřebovali pro zajištění všech čtyř výjezdních stanovišť téměř patnáct doktorů. K dispozici jich máme osm, takže jsme fakticky na polovičním stavu. V Třeboni a Dačicích navíc řešíme zdravotní neschopnost našich kolegů,“ vysvětlil Vlasák.

Doplnění stavu a náhradu za nemocné lékaře zajišťují externisté, i těch je však málo. O službu na záchrance prý není velký zájem a je stále těžší přemluvit odborníky s potřebnou kvalifikací.
Ne každý se totiž může o práci na záchrance ucházet.

„Na vzdělání lékařů jsou kladeny vysoké nároky. Musí mít atestaci v příslušných oborech a potřebnou praxi, problémem je, že právě takoví nám fyzicky chybí. Ti, kteří potřebnou kvalifikaci mají, dojíždějí často z velké dálky a nevyplatí se jim sloužit pouze dvanáctihodinové směny. Rádi bychom jim poskytli delší pracovní dobu, bohužel to však zákon neumožňuje,“ vysvětluje Miroslav Vlasák.

Tikající bombou je podle vedoucího lékaře také věkový průměr. Ten je prý vysoký, a to nejen u záchranné služby. Přitom se mladé posily daří nasmlouvat jen velice obtížně.

Pod oblastní středisko v Jindřichově Hradci spadají čtyři výjezdová stanoviště, která se nacházejí v Jindřichově Hradci, Třeboni, Dačicích a Suchdole nad Lužnicí. Do roku 2004, kdy došlo ke sloučení s Územním střediskem záchranné služby v Českých Budějovicích, bylo provozováno okresní nemocí.

K nejlépe vybaveným patří základna v Jindřichově Hradci, kde je kromě běžných sanitek k dispozici i vozidlo Iveco Daily.

Tento speciál vyjíždí v případě mimořádných událostí, jako jsou nejrůznější živelné katastrofy. Jeden takový vůz je vybaven pro ošetření až jednoho sta pacientů. Další se nachází v Českých Budějovicích a Táboře.

V Suchdole slouží lékaři na záchrance pouze o víkendu, ve všední dny jsou k dispozici jen paramedici.