První dny provozu mají za sebou sloupky se semaforem, které mají za cíl omezit vjezd vozidel do historického centra Třeboně. Místní jejich instalaci nezabránili ani sepsáním petice.

Navíc již druhý den po instalaci došlo k poškození jednoho sloupku. „Bohužel jeden z řidičů vjížděl do zóny přesto, že svítila na semaforu u sloupku červená a sloupek byl vytažen. Nárazem jej následně poničil," informovala tisková mluvčí třeboňské radnice Jitka Bednářová.

V současné době se tak pracuje na výměně zařízení a událost je řešena jako dopravní nehoda. Jak tisková mluvčí ale doplnila, podle vyjádření třeboňské městské policie již první den provozu naznačoval zklidnění podvečerní a večerní dopravy v centru. „Sloupky jsou v provozu teprve od pondělí. Na jakékoli souhrnné hodnocení je samozřejmě příliš brzy," uzavřela.

Plusy i minusy vidí na zábranách například ředitel hotelu Zlatá hvězda na Masarykově náměstí Petr Šot, více se ale vyjadřovat nechce, stejně jako další podnikatelé i místní obyvatelé. „A od hostů ani dodavatelů zatím žádné reakce nemáme," dodal.

V současné době je od 6 do 16 hodin umožněn vjezd bez čipu, ale pouze dopravní obsluze a místním. Po 16. hodině je již k vjezdu čip potřeba. Například Lenka Přeučilová je toho názoru, že právě proto, že je většinu dne stejně vjezd povolen, není opatření příliš efektivní. „Osobně uvítám, když z náměstí zmizí auta. To ale sloupky nevyřeší, jelikož pro zásobování je náměstí zpřístupněno. Instalované sloupky příliš nechápu, jelikož v Březanově ulici jdou zcela jistě objet osobním autem. A vzhledem k otevřenosti náměstí prakticky po celý den mi nepřijdou nijak efektivní," míní.

Regulace dopravy

Mechanické zábrany (sloupky) byly v Třeboni nainstalovány v ulici Březanova a na Masarykově náměstí. Od 6 do 16 hodin je vjezd do zóny se zákazem vjezdu motorových vozidel povolen v souladu s dopravním značením, od 16 do 6 hodin je vjezd do této zóny povolen při použití čipu v souladu s dopravním značením.


Petra Lejtnarová