Na situaci u silnice upozornil Jiří Skořepa ze Sobělavska: „Stromy vykáceli po obou stranách silnice od opuštěného drážního domku poblíž odbočky na Dolní Bukovsko. Zmizela i zeleň okolo nádrží na dešťovou vodu sváděnou od silnice, tedy v místech, která nemají být stavbou dálnice vůbec zasažená," rozčiluje se řidič a dodává:

Ekologická škoda

„Výsadbu tady udělali záměrně a teď zase vše vykáceli. Vznikla tu ekologická škoda, ale nepřísluší mi to soudit. Od toho je úřad a inspekce."

Jak potvrdila tisková mluvčí českobudějovického inspektorátu Simona Cigánková, vyžádali si od Městského úřadu ve Veselí všechna povolení ke kontrole. „Šetření probíhá, ale čekáme na další dokumenty. Po jejich prostudování provede inspekce kontrolu na místě," ujistila mluvčí Simona Cigánková.

Místostarosta města Milan Pouch byl trochu zaskočený: na úřadě žádné stížnosti od občanů neevidují. „A stavbaři by za každý strom měli vysadit náhradní. Kde a jak to bude ale nevím, protože se stavba rozkládá na více katastrech," dodal.

Náhradní výsadbu za vykácené stromy, za kterou zodpovídá zhotovitel dálnice – Ředitelství silnic a dálnic, potvrdila Táborskému deníku mluvčí společnosti Martina Vápeníková.

„Stromy bylo nutné vykácet z důvodu blížícího se zahájení výstavby dálnice D3 z Veselí nad Lužnicí do Bošilce," tvrdí s tím, že nyní bylo na tyto práce vhodné období, neboť vegetační klid, kdy je možné stromy kácet, potrvá už jen do konce března.

Většina zmizela

Ve zmíněném pětikilometrovém úseku již většina stromů zmizela. Ze země jich roste již jen několik posledních, a to v místech, kde u Veselí v současné době končí dálnice.

K zemi padlo celkem 350 stromů většinou menších rozměrů, a přibližně 9459 metrů čtverečních křovin. „Všechny porosty v rámci majetkoprávního vypořádání vykoupil od vlastníků zhotovitel dálnice," dodala jeho mluvčí Martina Vápeníková s tím, že povolení ke kácení vydal veselský městský úřad.