Areál, který kdysi býval výukovým střediskem Jihočeské univerzity, se začíná měnit k nepoznání. Vyrůstá tady stavba, kterou zajisté ocení především starší generace. I přesto, že dělníci začali s pracemi na novém, moderním domě pro seniory již na začátku března, slavnostní poklepání na základní kámen se uskutečnilo teprve ve středu za účasti zástupců kraje a starosty města Jaroslava Matějky.

Náměstkyně hejtmana Ivana Stráská zdůraznila důležitost tohoto zařízení. „Jsem ráda, že se v současné době nezapomíná na naše starší spoluobčany a dům bude jistě sloužit šlechetnému účelu. Výběrovým řízením se kraj jako zřizovatel dostal na 163 milionů, samozřejmě bez vybavení," připomněla sumy Ivana Stráská. Původní projektová suma byla 215 milionů korun.

Součást stavby

Základní kámen nebude stát na piedestalu, ale stane se součástí stavby. „Přemýšlíme o tom, že se stane součástí stěny, například vchodu do budovy s tím, že jeho přední strana s kovovým štítkem zůstane nezakrytá," popsal vedoucí stavby Lukáš Černíček z firmy Outulný Náměšť nad Oslavou. Zpráva o stavbě seniordomu proletěla mezi Bechyňskými již před několika lety. V Bechyni tak vznikne dům se 122 novými místy, do něhož se přestěhuje ze stávajícího domova na náměstí T. G. Masaryka 62 seniorů.

Psalo se…

3. 8. 2012: Kdy se začne se stavbou, není zatím jasné. Stále ještě běží otevřené výběrové řízení na zhotovitele.

• Jasno není ani v otázce využití uvolněné budovy po stávajícím domově v Klášterní ulici u náměstí T. G. Masaryka, kde se o staré lidi starají už od roku 1959. S její rekonstrukcí se nepočítá, spíš se Jihočeský kraj přiklání k jejímu prodeji.

14. 3. 2013: Existence seniorských domů v Tučapech a Budislavi visí na vlásku. Při veškeré snaze podle vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví Jihočeského kraje Petra Studenovského zařízení neumožňují další rozvoj ve prospěch klientů ani osob, které se o ně starají.