Díky představenému kláštera Řehoři Jiřímu Žáčkovi nyní můžeme nahlédnout do dvou míst, kam se běžně turisté a poutníci nedostanou.

„Teď míříme do sklepa pod barokní prelaturou," vysvětluje představený kláštera. Sklep je zavřený modrošedivými  vraty. Možná, že se do sklepa, který chrání visací zámek, někdo dobýval.  V pravé  dolní části jsou totiž vrata poškozená.

Sklep se nachází pod budovou, kde dříve sídlilo městské muzeum. To už návštěvníci nenajdou na prvním nádvoří kláštera, ale na druhém. „Tady vidíte nově opravovanou klenbu. Myslím, že někdy v šedesátých letech minulého století, když se sem muzeum stěhovalo, se stalo to, že na jednom místě přetížili podlahu a klenba se tady propadla," vysvětluje Řehoř Jiří Žáček.

Ještě se tu nacházejí zbytky bednění, ale také několik kolců i štafle. „Dejte pozor, je tady velký nepořádek," upozorňuje mě představený kláštera, když míříme dál.

Sklepní omítka je tu v dost špatném stavu, důležité ale je, že sklep netrápí vlhkost.  „Plány by byly, ale nejsou peníze," říká představený kláštera, jak sklep využijí. „Nic ještě není zpracované ani naprojektované, ale když  se podíváte do prostoru, kde by se vybourala tato příčka, mohla by tu být hezká třeba vinárna nebo by tu mohl být sál, kde by se mohly konat kulturní programy. Ale jestli by po tom byla poptávka. Milevsko je malé město. Prostory tu jsou ale moc hezké," říká Řehoř Jiří Žáček.

Premonstráti

Budovu barokní prelatury na prvním nádvoří využívají po muzeu premonstráti. Začali tu pořádat výstavy. Loni tu uskutečnili dvě.
První nádvoří, kde barokní prelatura stojí, vypadá nejlépe z areálu kláštera, nejhůře je na tom  třetí nádvoří, kde byly stodoly, stáje i kovárna. Ta má propadlou střechu. I přes svůj vzhled a podobu  si první nádvoří vyžádá zásah řemeslníků.  Opraví tu střechu na budově barokní prelatury. Teče dovnitř. „Střecha nad bývalým muzeem je jako cedník. Opravovala se před dvaceti lety. Buď použili nekvalitní materiál, nebo jen technologii neovládali, ale firem, co prejzy umí pokládat, v naší republice moc není. Už teď je prý střecha v horším stavu, než když se před dvaceti lety začala opravovat," upozorňuje představený kláštera.

Opravy bez dotací

Odborníci budou pracovat  i na druhém nádvoří kláštera. Od loňska je tu už opravená budova bývalé lesní správy, kde se nachází městské muzeum, a tentokrát premonstráti opraví vedlejší budovy. Využijí je pracovníci, kteří se budou starat o lesy, které církev dostane v restituci. „Opravu budeme dělat sami, bez pomoci dotace, takže si můžeme vybrat stavební firmu, kterou chceme, a za jakých podmínek chceme," vysvětluje.

Jedná se vlastně o slepenec tří budov. „To, co je tady nad námi, je bývalá brána. Prý snad měla ještě jedno patro. Dneska to tak už nevypadá, ale stavebně je to hodnotná budova. Tady jsou na fasádě ještě zbytky psaníček," ukazuje Řehoř Jiří Žáček.

Krov budovy pochází podle dendrochronologie z roku 1696. Krov zastřešil spojení tří objektů, z nichž ten nejstarší – s průjezdem – byl patrně hospodářským vjezdem do kláštera a měl věžovitý tvar   s ještě jedním patrem. „Pak   k němu byla přistavěna část renesanční, kde se dříve bydlelo. Jako třetí fáze byla dostavěna jižní část se schodištěm a třemi místnostmi  v každém podlaží. K bráně je přistavěna tzv. věznice z roku 1838, ale spíše to později byl byt vrátného," popisuje představený kláštera.

Oprava budovy vyjde na zhruba 7,5 milionu korun a restaurátoři na ní také obnoví psaníčkovou renesanční fasádu.  V objektu budou sídlit tři až čtyři lidé, které budou premonstráti zaměstnávat trvale.

Jdeme dovnitř. Opět musíme dát pozor, dřevěné schody jsou propadlé a vyhnilé.  Uvnitř nic není, jen prach a pavučiny, ale okny, kterým chybí výplň, je hezký výhled jak na druhé nádvoří, kde dříve žili zaměstnanci kláštera, tak i na třetí.  Na ten je smutný pohled.

Zdevastované hospodářské budovy nemají dnes využití. Tím pádem také chybí peníze na jejich opravu.

Kulturní památka

„Protože je klášter národní kulturní památkou, nepřipadá v úvahu budovy ani demolovat," připomíná představený kláštera. Každou opravu domu musí premonstráti konzultovat s památkáři. „Tím, že je to historicky chráněná budova, opravy se prodražují, ale na druhou stranu je dobře, že se dbá na to, aby se zachovala historická hodnota, a to nejen, co se týče stavebního stavu, ale i historické podoby. Aby to mělo punc doby," poznamenává Řehoř Jiří Žáček k domu, kde budou sídlit lesáci.

Třetí nádvoří se přesto stává pro mnohé obyvatele atrakcí. Každoročně sem na komín přilétávají čápi, aby vyvedli mladé. Letos ještě nedorazili.

Plánů zatraktivnit klášter mají v Milevsku hned několik. Například v bývalém pivovaru by jednou mohl vzniknout menší hotel s minipivovarem,  v domě, který se nachází vedle budoucího sídla lesáků, zase denní stacionář pro postižené z okolí   s kapacitou do dvaceti lidí. „Z okolních vesnic by o to byl velký zájem. Projekt je připravený a nyní sháníme peníze. Je tu ale velký problém s památkáři, musíme tu dodržet čtrnáct opatření," upozorňuje představený kláštera. „Věříme však, že se na službu lidem finance nakonec najdou," dodává.