Je barevnější i prosvětlenější a pro čtenáře atraktivnější. Pobočka knihovny v Domě kultury Milevsko hlásí velké změny. Po několikaměsíční práci se prostory proměnily a už lákají více čtenářů.

S knížkami v jedné ruce a s podložkou na cvičení v druhé do knihovny zamířila Hana Vaněčková. „Jdu na cvičení a nesu vrátit knížky a možná, že si i nějakou půjčím. Jsem hodně sváteční čtenářka. Na čtení nemám moc čas, ale doufám, že nyní budu. Je to tady moc pěkné," shrnula čtenářka Hana Vaněčková, která tak spojila návštěvu knihovny s následným cvičením, které je také v domě kultury.

Právě to by měla být výhoda pro vylepšenou pobočku. V domě kultury se totiž odehrávají nejen cvičení, ale také kroužky pro děti.
Podle ředitelky Městské knihovny Milevsko Petry Bláhové se v pobočce hodně věcí změnilo. „Novinkou je rozdělení knížek podle žánrů. Předtím byly v abecedním řazení," ukazuje Petra Bláhová na tabulku, kde je několik barevných okýnek a v nich napsáno: světová literatura, ženské romány či historické romány. Jednotlivé žánry jsou mezi sebou barevně rozlišeny. „Každá knížka bude mít barevný kroužek, aby když se vrací, se vědělo, kam patří. I čtenářům se budou lépe vybírat," dodává ředitelka. Například ten, kdo má rád romány z lékařského prostředí, je nemusí hledat podle jména autora. Postačí se řídit jen barvou.

Knihovna nabízí i speciální žánry, jako jsou young-adult a new-adult. Samostatná police je pro ně vyčleněna jen v pobočce v domě kultury, v knihovně na náměstí E. Beneše ne. „Jedná se o literaturu pro mladé, ale už ji čtou dospělí. Vystupují v ní třeba upíři. Je to speciální zaměření," popisuje Petra Bláhová.

Přeměna pobočky v domě kultury, která vznikla v 50. letech jako odborná knihovna firmy ZVVZ, začala o letošních letních prázdninách. Knihovnicím pod rukama prošly stovky knížek, některé vytřídily a čtenáři si je za symbolický peníz mohli koupit. Dalším úkolem bylo stěhování regálů nebo obnovení dětského oddělení. „To tu sice fungovalo, ale byly tu velmi staré knížky," ukazuje vedoucí pobočky v domě kultury Markéta Kotmelová na část místnosti, která je určena dětem. Je barevná a veselá. Jsou tu i hračky. Zajímavostí je regál, kde jsou retro dětské knížky. Rodiče dětí tak mohou zavzpomínat na to, co četli, když byli malí.

Uprostřed místnosti jsou pak křesla a pohovky. Lidé tu tak mohou posedět a pohovořit a dát si i kávu.

Další výhodou pobočky je to, že vše je – na rozdíl od knihovny na náměstí E. Beneše – v jedné místnosti. Knihovnice mají na proměnu pobočky v domě kultury jen kladné ohlasy. „Ten, kdo sem přijde, je nadšený," pochvaluje si ředitelka.

Podobně hovoří i Markéta Kotmelová: „Čtenáři otevřou dveře a řeknou: Tady je to krásné. Tím, že tu pracujeme za chodu, tak ten, kdo přijde po delší době, říká: Tady je to úplně jiné. Vše děláme postupně a změny jsou vidět."

Pobočka v domě kultury funguje v pondělí, ve středu a v pátek. Její slavnostní znovuotevření se uskuteční v prosinci. Přítomni tu budou i klienti z Domova pro osoby se zdravotním postižením Zběšičky, kteří sem vyráběli výzdobu.

Knihovnice se shodují na tom, že dalším plusem pobočky je i to, že je tu parkoviště a hned u něj výtah. Knihovna jako nadstandard nabízí čtenářům to, že jim vybranou knížku převeze z knihovny z náměstí E. Beneše právě do domu kultury. Obě knihovny jsou od sebe vzdáleny zhruba sedm set metrů.

Pobočka

Knihovna v domě kultury vznikla v 50. letech jako odborová knihovna firmy ZVVZ Milevsko a sloužila pouze jejím zaměstnancům. Kolem roku 1980 byla otevřena pro veřejnost a knihy byly postupně uspořádány do volného výběru. V 90. letech knihovnu převzalo město Milevsko a v roce 2010 se stala pobočkou městské knihovny.