Jak bylo hluboké bahno na dně Jordánu, tak hluboká byla i kontrola průběhu obnovy. Nejdříve na radnici sídlili pracovníci ministerstva, po nich Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Tábor u obou obstál.

Akce Jordán:
S vypouštěním vody se začalo na začátku prosince 2011. První etapu prací spustila ražba štoly, a to v únoru 2012.v květnu našli pyrotechnici první munici – britský granát. V tomto roce na podzim pak skončil výlov ryb a Jordán zůstal na suchu. Následně dostal Jordán provizorní dělicí hrázku, která na Vánoce neudržela nápor vody při tání. V listopadu 2012 odjelo na skládku v Pohnánci první nákladní auto s bahnem, v němž archeologové našli 3000 let staré stopy života. Únor roku 2013 pak přinesl objevení středověké cihelny a konec dubna původní dřevěné výpusti, které se staly Objevem roku 2013. Staveništěm Jordán přestal být 1. srpna 2014 a na konci roku už byl plný vody.

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na období mezi roky 2008 až 2014. Na projekt za 420 milionů získalo město evropskou dotaci 302,4 milionu korun, z rozpočtu Státního fondu životního prostředí (SFŽP) přišlo téměř 18 milionů a zbytek doplatil Tábor.

„Kontrola neodhalila žádné závažné chyby. Státní fond životního prostředí se při správě projektu řídil platnými dokumenty a právními předpisy a výdaje proplácel správně, město Tábor dotace využilo pouze na náklady naplňující účel, na který byly poskytnuty. Při zadávání veřejných zakázek postupovalo podle zákona," uvedla ve zprávě mluvčí NKÚ Olga Málková.

Uvádí se, že Jordán byl naposledy vypuštěn v roce 1830, tedy před 185 lety. Bahno na jeho dně proto místy dosahovalo až dvoumetrové síly. Smyslem obnovy proto bylo nejen vybudovat Jordánu výpusti, ale zbavit ho i nežádoucího sedimentu. Bagry z něj odtěžily celkem 269 tisíc kubíků, což zvýšilo retenční schopnost důležitého protipovodňového prvku ve městě.

Investiční akce by měla vyjít na 466,4 milionu korun. Pracovníci státního fondu práce průběžně kontrolovali, a to včetně přímo na místě, kde provedli dvacet kontrol. „Kontroloři se přesvědčili, že fond proplácel jen způsobilé výdaje, které se týkaly obnovy rybníka," dodala mluvčí Olga Málková.

Tábor jako příjemce dotace zadal v souvislosti s obnovou rybníka 14 veřejných zakázek na práce, dodávky a služby. Dvě nadlimitní v otevřeném zadávacím řízení, zbylých dvanáct zakázek malého rozsahu zadal výzvou k podání nabídky nebo formou objednávky konkrétnímu dodavateli. Veškeré stavební práce stihli dodavatelé dokončit podle plánu. „Město také informovalo SFŽP o veškerých změnách, které ovlivňovaly způsob využití peněz. Tyto úpravy byly schváleny všemi stranami," uzavřela Olga Málková.