Šest set tisíc korun stojí ročně městskou pokladnu uklizené centrum města. Radnice má na dobu neurčitou podepsanou smlouvu se soukromou firmou, jejímž úkolem je každý den v ranních hodinách uklidit ulice města. Podle reakcí obyvatel města se jedná až o nadstandardní úklid. „Do práce chodím před sedmou hodinou a musím říci, že vždycky, za každého počasí vidím, jak tu pracovníci firmy uklízejí," pochválila Michaela Traore.


„Smlouva platí už řadu let a zatím nebyl důvod, proč ji například ukončit. Úklid 
v centru oceňují, dle reakcí, nejen obyvatelé, ale i jeho návštěvníci," uvedl Zdeněk Rubeš z prachatické radnice. Pracovníci firmy jsou často v ulicích vidět už před šestou hodinou ranní, obyvatelé je velice často zaznamenávají i při městských slavnostech.


Ulice mimo centrum mají pak na starost prachatické technické služby. „Na ruční úklid máme k dispozici jednoho pracovníka, který obchází ulice města a ručně uklízí případné odpadky. Rozpočet na ruční úklid je 
v našem případě patnáct tisíc korun měsíčně. Další částka je pak určená na strojové zametání města, které je nejvíce aktuální při jarním a podzimním úklidu. V létě je pak podle potřeby," uvedl ředitel technických služeb Rostislav Eichner.

Šest kmenových zaměstnanců má pracovní skupina města Netolice, která se stará o úklid ulic. „K tomu je nutné připočítat další čtyři pracovníky, které máme přes úřad práce. Každé ráno se sejdou na poradě, kde si rozdělí úkoly. Po šesté hodině ráno už jsou tedy vidět v ulicích," uvedl netolický tajemník Tomáš Koblenc. Jejich práci si pochvaluje i zastupitelka Lucie Reidingerová. „Musím říci, že každé ráno je ulice, ve které bydlím, uklizená. Odvádějí tu kus práce," poznamenala.


Tři lidé z vimperských Městských služeb uklízejí od pondělí do pátku celé město. „Máme harmonogram, v němž je přesně určeno, jakou lokalitu budou který den uklízet. Ta je třeba jiná v létě, kdy víme, že jsou tu oblasti, které jsou více frekventované a jiné třeba ve školní rok, kdy je větší nepořádek v jiných částech města," uvedl jednatel Městských služeb Jan Král. Podle jeho slov pak ruční práci doplňuje ještě zametač, který do ulic vyráží podle potřeby. „Pokud budeme mluvit například o sídlišti, tak tam jsou ve středu vyvezené popelnice a ve čtvrtek tam nastoupíme my a uklidíme případný nepořádek, který kolem popelnic zůstal. I obyvatelé města nám volají, když si někde všimnou nepořádku a my tam následně vyrazíme," doplnil jednatel.


Šest lidí se každé ráno před sedmou hodinou pohybuje po ulicích Volar a začíná s jejich úklidem. „Začínají ve středu města a postupně pak přecházejí do jeho dalších částí," uvedl Stanislav Haladej, který je pověřený vedením Technických služeb Volary.