Teplotní výkyvy, déšť a málo teplých dnů za sebou. To jsou podle provozovatelů koupališť na Písecku důvody, proč byla letošní koupací sezona špatná.

„Jak nejsou třicítky tři dny za sebou, tak lidé na koupaliště nejdou. A takových sérií bylo letos hodně málo. Bylo třeba dva dny hezky, a pak se to zkazilo," podotkl provozovatel koupaliště ve Zvíkovském Podhradí Rostislav Matuška.

Začátek léta nebyl nejhorší, ale srpen byl podprůměrný. „Dobrých dnů, kdy bylo plno, jsme měli letos jen osm, což je hodně málo," konstatoval Rostislav Matuška s tím, že loni to bylo za celé léto 14 dnů. Za dobrý den považuje to, když přijde kolem tří set lidí. „To je optimální. Kdyby přišlo pět set, už by tady byla hlava na hlavě," doplnil.

Plovárna na řece Otavě U Václava v Písku je v provozu od 15. května. Zatím je k dispozici statistika návštěvnosti do konce července. „Za tu dobu sem přišlo více než 10 tisíc návštěvníků, z toho zhruba polovina byli lidé s jednodenní vstupenkou, další mají permanentku na celou sezonu," uvedla Lenka Gareisová, tisková mluvčí Městských služeb Písek (MSP).

Sezona na plovárně skončí 14. září. „Již dnes se dá říci, že vlivem nepříznivého počasí bude návštěvnost ve srovnání s loňskem menší. Když je extrémně špatné počasí, plovárna je zavřená, ale jinak se snažíme návštěvníkům vyjít vstříc a otevíráme třeba i na několik hodin odpoledne," informoval Roman Drnec, vedoucí plaveckých zařízení MSP Písek. 

Vyšší návštěvnost nezaznamenali ani v plaveckém areálu, jehož provozovatelem jsou rovněž Městské služby Písek. „Svůj podíl na tom má nejen nepřízeň počasí, ale také skutečnost, že nejsou v provozu venkovní bazény. Zájemci se tedy mohou koupat ve vnitřní pětadvacítce, děti mají k dispozici bazén s maximální hloubkou 90 centimetrů." doplnil Roman Drnec.

V tomto týdnu je plavecký areál uzavřený a prochází asanací. Pro veřejnost se znovu otevře v pondělí 1. září.

Milevsko – Špatnou sezonu hlásí i milevské koupaliště. Na vině je podprůměrný srpen, který podle Petra Zelenky ze společnosti SPOS prakticky nevyšel vůbec. „Srpen je hodně, hodně špatný, červenec jakžtakž šel," hodnotil Petr Zelenka z městské společnosti SPOS, která se stará o provoz koupaliště.

Přesná čísla o počtu návštěvníků nemají v Milevsku zatím k dipozici. Jedno je jisté už teď, přes loňskou rekordní návštěvnost, která přesáhla 10 300 lidí, se rozhodně nedostanou. Dosáhne zřejmě jen poloviny, zhruba pěti tisíc lidí.

Milevské koupaliště bude určitě otevřeno do 15. září. „Poté se všechno bude odvíjet od počasí. Pokud bude do dvaceti stupňů Celsia, nemá cenu držet bazény v provozu," dodal Petr Zelenka s tím, že koupaliště bude fungovat maximálně do konce září.

Po jeho uzavření tu budou stavět pevnou budovu pro občerstvení, která nahradí mobilní maringotku.

Koupaliště v Milevsku funguje od roku 2011. Zatím měla jeho návštěvnost vzestupnou tendenci, to se ale letos poruší.