Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouzelník Bakalář má zálusk na Samsonovu kašnu

České Budějovice /ROZHOVOR/ – V současné době je to asi nejznámější český kouzelník. Jihočech Radek Bakalář přesto zůstává nohama na zemi a v rozhovoru pro Deník řekl, že se chce stále zdokonalovat.

13.1.2012
SDÍLEJ:

Kouzelnik Radek Bakalář vystoupil také na Velkém mediálním pleseFoto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Už ve dveřích kavárny ho nešlo přehlédnout. Vcházel tak rázně, jako by ho právě mělo čekat vystoupení. Na hlavě mu nechyběl ani jeho tradiční šátek. Když pak populární kouzelník Radek Bakalář usedl ke stolku, byl uvolnění a místo karet či dalších šátků, začal z rukávu sypat jednu historku za druhou.
Zaníceně hovořil třeba o svém guru Davidu Copperfieldovi i o tom, že by chtěl stejně jako on jednou vystoupit v Las Vegas, kde mají čest kouzlit ti největší mágové.

Platí stále, že chcete nechat zmizet Samsonovu kašnu?
Tuhle otázku slýchám často, takže mi asi ve finále nic jiného nezbude. Když jsem to v jednom rozhovoru řekl, dokonce se mi ozvali z radnice a nabídli spolupráci. Taková věc je ale náročná, potřebuje hodně příprav a času. Teď jsem ve fázi, kdy tolik času nemám. Přece jen jsem se tím, ale po nabídce města zabýval a je to hrozně moc těžké ve smyslu, že by se náměstí muselo na nějaký čas uzavřít po dobu příprav, což asi není tak reálné. Ale ano, chci nechat zmizet Samsonovu kašnu. Jsem si ale vědom i toho, že by to bylo hodně nákladné a kromě vlastního kapitálu bych potřeboval i pomoc sponzorů a města.

Jak dlouho by příprava takového kouzla trvala? Co by na tom bylo nejtěžší?
Asi nemožnost toho, že bych si to předem nemohl vyzkoušet. Musel bych to dát z fleku. Ale život je o výzvách, tahle je veliká.

Takové kouzlo by se podobalo akcím fenomenálního Davida Copperfielda. Podle toho, co říkáte je Vám bližší, než třeba v současné době populární Criss Angel?
Pro mě je David Copperfield guru, který je jedním z miliardy. O prázdninách jsem byl v Californii a podíval jsem se i do Las Vegas a povedlo se mi navštívit jeho show. Bylo fantastické vidět na živo někoho, koho jsem před asi 16 lety poprvé viděl na obrazovce a uchvátil mě. Kvůli němu jsem začal kouzlit. On má obrovské charisma, báječný způsob humoru a jeho show je precizní. Myslím, že každý kouzelník by měl mít za vzor Davida Copperfielda.

Za těch 16 let své osobní kouzlo neztratil?
Ani v nejmenším.

Criss Angel je zase úplně někdo jiný. Levituje, zvedá auta, lítá mezi domy. Jak vnímáte jeho?
Projekty, které jsou točeny tímto stylem, nepatří mezi mé oblíbené. Řeknu to tak, před šesti lety jsem Crisse Angela neznal a nepotřebuji ho znát ani teď. Když se na něj lidé dívají a on lítá mezi dvěma domy, tak si často řeknou, to už je moc. A ono už je to skutečně moc, já to nemusím. On se často snaží šokovat, podle mě je krásnější nečekaný moment překvapení, po kterém přemýšlíte, jak je to možné.

Napadají mě ještě další dvě jména slavných mágů, iluzionistů a kouzelníků, Derren Brown a Harry Houdini.
Říká se, že učit se máš od těch nejlepších, a to oni byli nebo jsou. Nicméně třeba Harry Houdini není můj šálek kávy, on se specializoval na úniky. Já nejsem jejich zastáncem, i když je to moc pěkné. Já chci lidi okouzlovat a ne ohromovat. V každém případě jsem si o Houdinim přečetl všechno. Byl neuvěřitelný.Pak je tu Derren Brown, jestli je něco nového, tak je to on. Přišel s věcí, která sice funguje dlouho, je to hypnóza a manipulace mysli, sugesce, ale on tomu dal krásný směr. Promlouvá to k lidem. Je to pěkně vidět třeba v seriálu Mentalista, tam je vidět, jak jsou lidé manipulovatelní, a na tom staví i Derren Brown. Je škoda, že u nás zmizel z televizních obrazovek, natočil další skvělé věci.

Zmínil jste se o seriálu. Jak se díváte na filmy, jako jsou Iluzionista, či Dokonalý trik, které jsou z vaší branže?
To je hezká otázka. Ještě jsem neviděl lepší film, než je Dokonalý trik. Ne jen proto, že je to o kouzlech, ale myšlenka filmu, celá zápletka a rozuzlení jsou geniální. Film skončí a lidi přemýšlí, jak to tedy bylo, stále probíhá nějaké kouzlo. Iluzionista je podobný, ale tam se divák na konci všechno dozví, vysvětlí mu to.

Jaké postavení mají v současné společnosti kouzla a magie? Byly období, kdy byli kouzelníci na výsluní, pak o ně zájem poklesl. Alespoň v České republice už to asi v minulosti bylo lepší?
Nedávno jsem se o tom zmiňoval. Je dobře, že tady byla soutěž Česko Slovensko má talent (ČS má talent). Pokud dnes člověk není zpěvák, moderátor, herec, či není v kapele, tak prakticky nemá šanci, aby se do televize dostal. Tahle soutěž to změnila. U nás se v tomto směru bojí lidé z televize riskovat. Přitom třeba v Japonsku je kouzelník nejzlacenějším umělcem v zemi a je nejvyhledávanější na internetu, je to obrovská celebrita. U nás tohle zatím nehrozí. Podle mě je na čase to změnit, a já se pro to snažím něco dělat. Doufám, že se to povede a lidé se dočkají nového pořadu.

Něco chystáte?
Chystám, ale zatím se k tomu nemohu více vyjadřovat.

V tomto směru to měl možná snazší kouzelník Pavel Kožíšek. Ten se objevoval v televizi mnoho let a pravidelně, protože televize točily různé zábavné pořady a estrády.
To byla doba, kdy byla společnost k takovým věcem více nakloněná. Televize více experimentovaly a nebáli se kouzelníky zvát do televize. Dnes to tak není, přitom ale ve světě jsou v televizích úplně neuvěřitelné věci, u nás je to stále příliš konzervativní. České seriály, pohádky a podobně.

Soutěž ČS má talent byl pro Vás velkým zlomem v kariéře?
Byl to obrovský zlom. Na druhou stranu mě to mrzí v tom smyslu, že kouzlil už od osmi let a posledních deset let jsem měl vystoupení, snažil jsem se prosadit, ale masová média takové věci nezajímaly. Nakonec jsem se po nátlaku okolí přihlásil do zmíněné soutěže a tam se to prolomilo. Být součástí takového projektu bylo úžasné. Jen ta sledovanost, když Vám řeknou, že se na vás dívá přes milion lidí.
Bylo to takové zadostiučinění. Najednou se to změnilo, dřív jsem někam přijel a moderátor, Radek Bakalář? Kdo je to? To už po soutěži neplatí. Najednou Vás lidi více respektují a spolupráce je lepší, i když vím, že jen kvůli soutěži by to tak být nemělo. Ale je to tak.

Pomohla soutěž kouzelnictví jako takovému?
Určitě, je nás víc. Lidé zjistili, že nemusejí jen zpívat, či tančit, ale mohou také kouzlit.

Nedávno jste se vrátil z magického semináře v německém Lübecku. Jak Vás to obohatilo?
To byla výborná věc. Bylo docela složité se tam dostat, jelikož seminář mohlo absolvovat jen 250 kouzelníků. Pro mě to znamenalo obrovský posun. Já jsem si tady žil v bublince, kdy si říkám, jak všechno ovládám, ale tam se najednou objevily celebrity, které vystupují v Las Vegas. Takže jsme tam přijel a účastnil se semináře, pak tam také byla prodejní burza, kde kouzelníci nabízeli a prezentovali svá nová kouzla, která třeba u nás nikdo nezná.
Té akce se účastnil i kouzelnický nestor Juan Tamari, který nás učil postoje k divákům, to byla neuvěřitelná mapa napětí a klidu. Na semináři nám také ukázali, jak se prosadit z hlediska marketingu, abychom si mohli kouzlením vydělávat, jak být inovativní a tak dále.

Takže Vám to hodně pomohlo?
Neuvěřitelně mě to nakoplo a začal jsem zase hodně dřít a učit se.

Co považujete za svůj mistrovský kus?
V tuhle chvíli je to asi fakt, že se tím živím, což je dnes hodně těžké. Z kouzel? To je u mě těžké. Všichni stříhají a spojují provaz. Mě najednou před představením napadlo, že kapele přestřihnu mikrofon, bylo i s kouřovým efektem, ale nakonec samozřejmě opět fungoval. To se mi líbí, že si něco rozmyslím takřka na poslední chvíli a hned ji udělám, i když si lidé myslím, jak to mám nacvičené. Určitě jsou ale hodně populární mé číslo s tančícími hůlkami, to je kouzlo, které mě provází už asi od devíti let a určitě provázet bude.

Myslel jsem, že moc improvizovat nelze, ale vy mě vyvádíte z omylu.
Nevím, jak je to u jiných kouzelníků, ale já improvizaci miluji. Pokud bych měl vše stroze naučené, tak by mě to přestalo bavit, pak to diváci poznají a je zle. Samozřejmě na začátku je letitá dřina a dril, kdy je nutné si mnoho věcí zažít, ale od toho už se pak můžete odpíchnout k té improvizaci.

Takže to u vás není jako u vrcholového sportovce, který na sobě den co den tvrdě pracuje a stále trénuje?
Naštěstí to tak u mě není. Když nemám vystoupení, tak jsem schopný dva dny jen proležet a koukat na televizi. Pak mě ale najednou třeba zaujme nějaká píseň, naposlouchám si jí a hned kolem ní začnu připravovat nějaké číslo a pak zase jedu tři dny naplno zabraný do práce.

Máte svůj osobitý styl, kterým se hodně lišíte od ostatních. Většina kouzelníků při vystoupení netančí, nebo nezačne s Beatboxem. Jak vás tohle napadlo skloubit.
Chodil jsem tancovat s partou kluků a do toho kouzlil, tak mě napadlo, že to spojím a ono to na diváky skvěle zafungovalo. Jsem rád, že mě to trklo. K Beatboxu jsem se dostal tak, že jsem to viděl na pár vystoupeních, chtěl jsem to také vyzkoušet, a tak jsem si jednou půjčil mikrofon a už to začalo.
Ono je do jisté míry výhodné mít něco navíc, když se pak nějaká maličkost nepovede, tímhle to mohu zachránit a výsledek vypadá výborně.

Už váš styl někdo kopíroval?
Na jedné soutěži ano. Nejdříve mě to hrozně rozčílilo, ale pak za mnou přišel jeden starý kouzelník a povídá, on tě kopíruje, to znamená, že to děláš dobře, takže jsem byl nakonec rád. Fakt je, že můj styl je určitě osobitý, hip hop a další tance s kouzlením asi nikdo z těch, které znám, nekombinuje.

Kromě tance spojeného s kouzlením je dalším vaším znakem šátek na hlavě. Jak jste se dostal k němu?
V tom jediný nejsem. Jsem líný starat se o své vlasy, takhle je snadno schovám pod šátek a můžu jít ven. Výhodné to je i při tancování, protože to pohltí pot. Dnes už ke mně zkrátka patří.

Kolik jich máte a je nějaký nejoblíbenější?
Ty bláho, to nevím, asi dvacet. Některé se opotřebují, a tak je postupně měním. Měl jsem sadu krásných šátku z Egypta, na jednom soustředění jsem je ale rozpůjčoval a ve finále se mi vrátil jen jeden a ještě nebyl můj. No mám oblíbený, jeden z mých začátků, červený s fazolkami, ten je hodně starý z mých začátků.

Jak na šátek reaguje okolí? Neříkají vám, že budete plešatý?
Pokud se to stane, tak to stejně nepoznají, protože budu šátek nosit pořád.

Máte asi také hodně fanynek. Musím se tedy zeptat, jste zadaný?
Hodně jich bylo zejména po talentu. Když to vezmu v číslech, tak po vystoupení jsem měl během hodiny asi 800 emailů a 1200 žádostí o přátelství na facebooku a přišlo asi ještě 600 zpráv. Byly tam krásné věci, třeba, že jsme si souzený a podobně, ale ve finále zjistíte, že to je díky té televizi a vy akorát vidíte, jak hýbe světem. Teď možná někoho zklamu, ano, jsem zadaný. Skvělé na tom bylo, že jsem poznal dívku, která mě vůbec neznala. Mohl jsem se tedy opět vžít do role lovce a to mě dostalo.

Pomohlo v minulosti k získávání dívčích srdcí kouzlo?
Pomohla kouzla a doufám, že i osobní kouzlo.

Má popularita i svou negativní stránku?
No, objevil jsem se v některých bulvárních denících, více na Slovensku. Já se ale snažím vnímat jen ty pozitivní věci.

Změnil se nějak postoj vašich přátel k vám?
Myslím, že ne. Změnil se spíš z mé strany, že jsem často neměl čas a zaměřil jsem se více na sebe. Na druhou stranu, pokud se tím chci živit a chci být dobrý, musím se tomu věnovat naplno. Znamenalo to, že jsem třeba přestal chodit na tréninky se svou taneční skupinou. Kluci jsou na mě naštvaní, ale věřím, že to i chápou. Až budu mít čas, rád se k nim vrátím, i když vím, že u nich budu mít stále vroubek.

Určitě máte svůj velký sen, kam až byste to chtěl dotáhnout? Je to Las Vegas, kde byste měl vlastní show?
Vlastní show by to být nemusela, stačilo by, kdybych tam mohl vícekrát vystupovat v cizí show jako něčí host. Mít takové jméno, abych tam byl občas pozván na vystoupení, to by bylo fantastické. To je asi ten největší sen. Je ještě jeden větší, kdyby se i s mou pomocí povedlo, kouzla v České republice opět vytáhnout na výsluní. Pro to chci udělat maximum.

Když by chtěl někdo s kouzlením začít?
Klidně se může prostřednictvím mých oficiálních facebookových, či internetových stránek obrátit na mě a já se určitě ozvu a rád poradím či pomůžu.

Autor: Lukáš Marek

13.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vladimír Říha, Pražská strojírna

Exředitel Pražské strojírny bral 10 let plat na neplatnou smlouvu

Christian Lindner, šéf FDP
18

Opoziční smlouva v Německu? Sociální demokraté uvažují o CDU

AUTOMIX.CZ

Tesla každou minutu prodělá 170 tisíc korun. A někteří už věští datum konce

Zakladatel Tesly Elon Musk je sice vizionář se snahou zachránit planetu, ale podle některých není právě ukázkovým prototypem schopného byznysmena. Myslí si to přinejmenším Bob Lutz, který má v automobilovém průmyslu desítky let zkušeností.

Ano bude předsedat sedmi výborům. Demokratický blok čtyřem

Podle dohody sněmovních stran bude mít hnutí ANO předsedy sedmi výborů, Demokratický blok tvořený ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN čtyř výborů. Po dvou výborech povedou Piráti, SPD a KSČM, předsednictví v jednom získá ČSSD. O obsazení komisí budou strany podle šéfa komunistického poslaneckého klubu Pavla Kováčika znovu jednat příští týden ve středu.

AKTUALIZUJEME

Stahují se nad vrahem z roku 1997 mračna? Jeho obětí byla dvacetiletá Lucie

Na první pohled zoufalý pokus, ve skutečnosti geniální tah. I takto se dá zhodnotit krok moravskoslezské policie, která ve čtvrtek svolala krátkou tiskovou besedu k případu vraždy z roku 1997. Tehdy 14. prosince neznámý pachatel uškrtil v Ostravě dvacetiletou dívku – Lucii V. Policisté se domnívají, že někdo jméno vraha může znát. 

Odejde z Moravského krasu? Rys Kryštof se poohlíží po samici

Rys Kryštof možná odejde z Moravského krasu. Obávají se toho zoologové, kteří šelmu dlouhodobě sledují. „Blíží se zima, což je u rysů období říje. Samci si hledají partnerku. V Krasu ale žádná samice není. Může se ji proto vypravit hledat,“ vysvětlil zoolog z Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT