V oblasti partnerství měst se v minulosti mnohdy promítlo porevoluční euforické nadšení z otevřeného světa. Možná i proto se tehdy dal Český Krumlov takzvaně do party i s Miami Beach v USA. Realita je dnes však zcela jiná. Není čas, nejsou peníze na cesty po světě – a u kritérií pro partnerství se dbá na přiměřenost.

A právě na tom ztroskotal 
i pokus vesnice Hahoe. 
S Krumlovem má několik společných rysů. Je v UNESCU, zachovala se v ní architektura 14. a 15. století, lidové zvyky a cenné knihy. Podle cestovních průvodců pro svou krásu poskytuje fyzickou i duchovní inspiraci. Na rozdíl od Krumlova ale ve stylu neo-konfuciánských tradic.
„Jinak tu žádné historické ani tradiční návaznosti nejsou," vysvětluje tisková mluvčí českokrumlovské radnice Petra Nestávalová jeden z důvodů, proč českokrumlovští zastupitelé návrh k partnerství nepřijali. „Takové partnerství by s sebou neslo velké finanční nároky, rozhodující je i vzdálenost – a také nepoměr počtu obyvatel," dodává mluvčí.

Český Krumlov měl ve svém portfoliu přátel z nedávného období kromě Miami Beach ještě italské San Gimignano a dále rakouský Vocklabrück, bavorský Hauzenberg, anglický Llanwrtyd Wells a slovinský Slovenj Gradec.

Se čtyřmi posledně jmenovanými městy vede Český Krumlov aktivní partnerství dodnes.
„Každý rok se s jedním z těchto měst uskutečňuje partnerské setkání. Loni to bylo v Hauzenbergu, letos v září je naplánováno ve Slovenj Gradci," upřesňuje Petra Nestávalová.

Setkávání jsou tématická. V případě Hausenbergu si například naposled vyměňovali v Č. Krumlově zkušenosti představitelé tamních a zdejších městských lesů, a v bavorsku se uskutečnila konference o dřevařském průmyslu. Dlouholeté vazby mají ve Slovenj Gradci např českokrumlovská základní umělecká škola a služby města. Letos chtějí navázat spolupráci v oblasti vzdělávání střední zdravotní školy z obou měst. Členové slovinských uměleckých souborů loni vystupovali na Svatováclavských slavnostech v Českém Krumlově.

S Llanwrtyd Wells má Český Krumlov historické vazby v souvislosti se známou válečnou kauzou Wintonovo dětí. V loňském roce navštívila Český Krumlov zdejší rodačka, poslední žijící členka českokrumlovské židovské obce Ruth Hálová, která byla jedním ze zachráněných dětí. Každoročně také posílají děti z našich mateřských a základních škol vánoční ozdoby na stromeček v Llanwrtyd Wells.
Partnerem města Kaplice je Freistadt.

„Bohužel město zatím neplánuje žádný projekt, kterým by se partnerství aktivně prohlubovalo," konstatuje tiskový mluvčí Kaplice Jan Bohdal. „Chybí peníze a čas a město řeší mnoho jiných záležitostí. V současné době se vyvíjí velká aktivita kolem destinačního managementu, který by měl do budoucna městu zařídit větší konkurenceschopnost v oblasti turistiky," vysvětluje Jan Bohdal.

Ani Velešín v poslední době nemá partnerství s rakouským městem Ottenschlag jako prioritu.

„Dříve jsme se asi dvakrát vzájemně setkali a byla snaha propojit města třeba v oblasti sportu. Pro každého je to ale finančně a hlavně časově náročné, přece jen je to dost kilomerů. Zatím nic neplánujeme," konstatuje místostarosta Velešína Jiří Růžička.

Jiná situace je ve Vyšším Brodě. „Se sousedním Bad Leonfeldenem nemáme žádnou písemnou dohodu, ale ve skutečnosti se pořád něco děje. Je to zejména na bázi cestovního ruchu a podnikání," říká starosta Milan Zálešák.