Do komunálních voleb míří Českém Krumlově osm stran. Kdo vyhraje a kdo sestaví koalici, to rozhodnou voliči desátého a jedenáctého října. Volební programy strany nyní připravují, ale jednou věcí jsou sliby, druhou věcí jejich splnění. Pojďme se ale podívat na to, co by chtěli hlavně sami voliči?

Vypadá to, že některá témata a některé požadavky se budou opakovat. Stále není dořešena budoucnost autobusového nádraží, mluví se také sice o vzniku univerzitního kampusu v prostorách bývalých kasáren Vyšný. Ale ani tam není nic definitivně jasné. Tento areál získal Český Krumlov před takřka osmi lety a zatím si s jeho budoucností neporadil.

Zůstává i téma rozporu potřeb turistického ruchu a občanů. Vnímají to i sami lidé podnikající nebo zaměstnaní v turistickém ruchu. Například Krumlovák Pavel Kolouch, manažer a mluvčí jedné z půjčoven lodí: „Mám pocit, že město dělá více pro turisty, než pro místní. A vnímám to i přesto, že dělám v turistickém ruchu." Podle něj chybí lepší krytý bazén, než ten, který má město k dispozici. „To, co vymysleli na Horní Bráně nepovažuji za rozumné a ekonomicky efektivní. Ve srovnání s jinými městy, kde jsem dříve bydlel nebo působil, se tam dělá pro místní více, než v Českém Krumlově," sdělil včera Pavel Kolouch k současné krumlovské koalici.

On, ale i další oslovení Krumlováci připomněli v sezóně stále přeplněné centrum města, kde vládnou především davy turistů a podle toho vypadají i ceny a nabídka tamních obchodů a restaurací.

Další ohlasy místních míří především k dopravě, která se zvláště během turistické sezóny často blíží ke hranici kolapsu. Ten, kdo tento problém rozlouskne, získá mnoho politických bodů. Jedno řešení už se před lety objevilo, tunel pod nemocnicí směrem ke Trojici. Ale tento projekt je záležitostí krajskou a v současné době víceméně spí.

Zajímavý názor má Jan Vopat. Někteří lidé si jej možná mohou ještě pamatovat z dřívějšího působení v zastupitelstvech. Teď už ve vedení města čtyři roky nesedí a ani nyní nekandiduje. Politiku pověsil na hřebík. A co vnímá jako nejdůležitější potřebu změny v Českém Krumlově? „Pokud se tu nezmění lidé, pak se nezmění nic," řekl včera. A tento názor adresuje hlavně politikům. Důvod? „Když někdo sedí v zastupitelstvu páté nebo i šesté volební období, je tam dvacet let, těžko se něco změní. Dokud tu budou převládat stranické a egoistické zájmy nad tím, co by se mělo pro Krumlov doopravdy udělat, pak se opravdu nic nezmění," shrnul včera Jan Vopat. Také on vidí jako nesmyslné řešení vznik rekreační zóny v rybníku na Horní Bráně, nebo projekt univerzity Krumlovia v bývalých kasárnách.