O tuto částku také dostanou pořadatelé slavností z městského rozpočtu v příštích třech letech méně. Rozhodlo o tom českokrumlovské zastupitelstvo s odůvodněním, že se tak do konce volebního období tato už příliš vysoká finanční ztráta rozpustí a tím vlastně i vyrovná s původně předpokládanými náklady na slavnosti jako takové. To dokládá i reakce starosty Českého Krumlova Dalibora Cardy: „Finanční výbor doporučil v příštích letech sestavovat rozpočet s větší finanční zdrženlivostí, která by tuto ztrátu alespoň částečně kompenzovala.“

Jak už jsme informovali (ČK Deník 20. září 2011), mezi hlavní problémy, které to způsobily, se dají zařadit nejnižší tržby za posledních deset let konání těchto slavností v Českém Krumlově. Lví podíl na tom měla také malá návštěvnost koncertu Alana Stivella, kam namísto očekávaných 1500 diváků přišlo pouze 350 platících.

Zastupitelstvo nyní chtě nechtě muselo odsouhlasit uvolnění peněz na úhradu prodělku z rozpočtu města. Slovo muselo je na místě, protože podle uzavřené smlouvy se triumvirát město Český Krumlov, krumlovské Městské divadlo a Českokrumlovský rozvojový fond dělí společně o náklady na akci včetně případného prodělku.

Ačkoliv se dala na adresu pořádajícího Městského divadla očekávat od některých zastupitelů silná slova, vedení Českého Krumlova situaci přijalo víceméně s pochopením.
„Návštěvnosti už během té velestudené soboty nevěštila nic dobrého. Nějaké poučení z toho budeme muset vnímat,“ dodal k situaci starosta Dalibor Carda. Ovšem zdvižený prst se také našel, například slovy zastupitele za KSČM Petra Šandery: „Doba tomuto druhu akcí odzvání, je otázkou, v jaké četnosti by se takové akce měly v našem městě pořádat. Pečlivěji zvažujme co dál.“

A první výhledy v tom, co dál, už nastínil ředitel Městského divadla Jan Vozábal: „Nemám z této situace radost, nebudeme pořádat takto velké koncerty a počítat s tím, že se zaplatí ze vstupného.“ Změní se také odhad příjmů ze vstupného během Slavností pětilisté růže. Pořadatelé budou po letošní studené sprše zkrátka očekávat vždy raději menší návštěvnost. V posledních letech klesaly nejen návštěvnost a tržby, ale i logicky rozpočet akce. V roce 2008 celkový rozpočet Slavností pětilisté růže překročil pět milionů, v roce 2009 4,32 milionu, v roce 2010 tři a tři čtvrtě milionu korun.

Bez zajímavosti není, že příspěvek města do rozpočtu akce tvoří jinak pouze čtyři procenta rozpočtu Slavností pětilisté růže.

Podle místostarostky Jitky Zikmundové také platí už avizovaný termín podzimního jednání pracovní skupiny na téma budoucnosti slavností ve městě a to slavností všeobecně, ne jen Pětilisté růže. Co tedy mohou lidé očekávat? Méně takových akcí, nebo slavnosti skromnějších rozměrů?

„Méně znamená ze čtyř akcí pořádaných městem ponechat tři? Já osobně bych hledala spíše alternativy partnerství a pomoci ze strany druhých,“ dodala místostarostka s tím, že má na mysli partnerství finanční.

Velký zájem má o vstup do některých z městských slavností už několik let českokrumlovské Sdružení podnikatelů v cestovním ruchu.