Ačkoli kraj kupovat zahradu nehodlá, krajští zastupitelé se tímto bodem budou 13. února zabývat. Vedoucí kanceláře hejtmana Milan Nebesář však dává jasně najevo, kudy úvahy vedou.

„Lze se pouze domnívat, jaký je pravý smysl a účel žádosti provozovatele, neboť z veřejných zdrojů je dostupné, že je stíhán pro zvlášť závažné zločiny podvodu, dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie, a zdali tedy pravý smysl nespočívá v sanaci dluhů vlastního podnikání," míní o aktivitě zahrady.

Libor Hrubý učinil nabídku u městu Táboru, zatímco jihočeští zastupitelé se k obchodu budou vyjadřovat 13. února, táborští radní v pondělí desátého. „Kolegům předložím jako neutrální materiál, nebudu k němu dávat konkrétní usnesení," vyjádřil se starosta Jiří Fišer s tím, že nevylučuje, že by prodej zahrady projednali i zastupitelé.

Slovo by si v tom případě nenechal ujít Ladislav Šedivý z KSČM, který dlouhodobě na nesrovnalosti v zahradě poukazuje. „K tomu teď nemám co říct, protože pan ředitel podváděl od začátku. Asi se teď již arabskému akcionáři přestalo líbit, že licence na provozování zahrady je ohrožená."

Libor Hrubý, který zahradu vede, nabídku komentovat nechce. „Nejde se vyjádřit jednou větou, až věc projednají v Táboře i kraji, svolám k tomu tiskovou konferenci," plánuje.

Kraj zahradu může vlastnit za 26 až 86 milionů

„I kdyby nepanovala výše uvedená negativa, vyhovět nabídce provozovatele není možné, Jihočeský kraj nemůže vkládat prostředky do společnosti s neprůhledným financováním," doplnil stanovisko kanceláře hejtmana Zimoly Milan Nebesář.

Podle jeho dalšího vyjádření učinil Libor Hrubý nabídku kraji z důvodu údajných pochybení stavebního úřadu v Táboře a Krajského úřadu Jihočeského kraje, a to při dodatečném povolování staveb v zahradě, když se ukázalo, že je budoval bez příslušných povolení. Na základě těchto pochybení měly zahradě vzniknout škody.

To však Milan Nebesář v tiskové zprávě odmítá. „Pravděpodobnost, že rada Jihočeského kraje na nabídku kývne, je minimální. Finance potřebujeme investovat do úplně jiných oblastí, například do zdravotnictví, školství, dopravy či sociálních služeb. Podnikatel, který je známý také díky projektu delfinária v Bechyni, respektive u Lipenské přehrady, prostě hledá viníka svých finančních problémů v celém svém okolí," míní Milan Nebesář.

Ze závažných zločinů podvodů za desítky milionů obvinili policisté Libora Hrubého loni na konci října. V této souvislosti v areálu zahrady zajistili majetek za 60 milionů korun. Podle kriminalistů například v roce 2010 jednal s úmyslem obohatit společnost, když u stavební firmy objednal stavbu turistického centra za 30 milionů, ačkoli věděl, že na něj nemá peníze.