Jihočeská policie k dnešnímu dni registruje 25 738 držitelů zbrojních průkazů. To jsou čtyři procenta všech obyvatel kraje včetně nemluvňat.

Provozovatel známé střelnice na Borku Petr Novák našemu Deníku řekl, že po raketovém nárůstu počtu držitelů zbrojních průkazů v 90. letech a stagnaci po roce 2000 se zájem veřejnosti opět začal více projevovat loni, kdy v kraji přibylo 182 držitelů zbrojních průkazů. Aby potřebná osvědčení získali, museli nejprve prokázat odbornou i morální kvalifikaci a znalost předpisů a dovednosti.

Třeba právě Petr Novák považuje současná pravidla za dostatečná a odpovídající. Říká, že se v praxi zatím nesetkal se závažnějším problémem. „Co se týká mých zkušeností, tak držitelé zbrojních průkazů jsou většinou psychicky vyrovnaní lidé," popisuje.

Pokud někdo žádá o vydání zbrojního průkazu, musí splňovat několik podmínek. Mezi ty základní patří například dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost či spolehlivost. Tu ověřuje policie ve spolupráci s příslušným městským úřadem. Aby uchazeč uspěl, nesmí mít za sebou v posledních třech letech jakékoliv závažnější prohřešky. A to ani 
v rovině přestupků, třeba proti veřejnému pořádku či občanskému soužití.

Na pečlivé dodržování zákona pak musí dbát i poté, co oprávnění 
ke vlastnictví střelných zbraní získá. „Jakmile je někdo držitelem zbrojního průkazu 
a jede třeba opilý autem, okamžitě se začne jednat o odebrání průkazu," upozorňuje provozovatel střelnice Petr Novák.

Z odborného hlediska musí uchazeči prokázat teoretické 
i praktické znalosti a dovednosti o zbraních i střelivu, právních předpisech či první pomoci. Doba přípravy může být odlišná.

Někomu stačí třeba jen dva týdny, ale většinou je to rozmezí jednoho až dvou měsíců. „Naučit se zcela bezpečnému zacházení a manipulování 
se zbraněmi a střelivem, to je naprosto a nezbytný základ, přes to takříkajíc nejede vlak. Komisaři na zkouškách jsou pedanti a vyhazují za každou chybu," vysvětluje odborník na zbraně Petr Novák.

Ten se zároveň domnívá, že aktuální bezpečnostní hrozby povedou k tomu, že o vlastnictví zbraní do budoucna bude uvažovat stále více lidí.

„Můj osobní názor je takový, že pokud by byl v té uherskobrodské restauraci ozbrojen ještě někdo jiný než pachatel, nemuselo k takovému krveprolití dojít. Střelec by sotva stihl vypálit 25 ran, někdo by ho sejmul hned druhým výstřelem a ještě by byl za hrdinu. To se ale bohužel nestalo," dodává Petr Novák.

Podmínky získání zbrojního průkazuVěková hranice
O průkaz skupiny A, D, E může žádat člověk nad 21 let, o průkaz skupiny B, C člověk starší 18 let (existují výjimky pro studenty nebo členy sportovních spolků)

Odborná způsobilost
• Teoretická část: znalost
- zákona o zbraních a předpisů
- právní definice nutné obrany 
a krajní nouze
- nauky o zbraních a střelivu
- zdravotnického minima
• Praktická část:
- prozkoušení znalostí manipulace se zbraněmi i střelivem
- střelba na pevný cíl

Zdravotní způsobilost
Musí se prokazovat každých 10 let při obnovování zbrojního průkazu, držitelé průkazu skupiny D každých pět let

Bezúhonnost
Zajišťuje, aby průkaz nemohl získat člověk, který se v minulosti dopustil závažné trestné činnosti (pokud od rozsudku či ukončení výkonu trestu neuplynula předepsaná doba)

Spolehlivost
Požadavek na spolehlivost brání získat zbrojní průkaz „problémovým" osobám, které například nadměrně pijí alkohol, požívají drogy nebo se opakovaně dopouští závažnějších přestupků

Rozdělení skupinSkupina A pro sběratelské účely
Skupina B pro sportovní účely
Skupina C pro lovecké účely
Skupina D pro výkon zaměstnání nebo povolání
Skupina E pro ochranu života, zdraví nebo majetku