Tajuplnými historkami se ale mnozí nenechávají od procházky lesem odradit. K rekreaci jej místní využívají už bezmála dva roky. Pobyt v lese mezi Zavadilkou, Branišovem a sídlištěm Máj může mít podle zjištění lékařů také ozdravné účinky. Přirozené vdechování balzamických silic, tedy léčivých látek, které se do lesního vzduchu dostávají z jehličnatých stromů, pomáhá pacientům s plicním onemocněním a preventivně působí i na zdravé lidi.

Výzkumníci teď chtějí v Boru zajistit měření, aby zjistili koncentrace silic. „První výsledky budeme mít do konce roku. Až změříme hodnoty, plánujeme v lese umístit informační tabule, ze kterých se lidé dozvědí množství nadýchaných silic při různých tělesných aktivitách," říká jednatel Lesů a rybníků města České Budějovice Daniel Hovorka. Věková i druhová stavba lesa je podle něj vhodná, navíc má les výhodnou lokaci na dotek s obytnou zónou.

Lékařka Olga Stašková, zabývající se zátěžovou medicínou, doporučuje jakýkoli pohyb v lese. „Pro ty, kteří nemůžou vykonávat větší sportovní aktivitu, je prospěšná rychlejší chůze. Aktivní sportovci nadýchají větší množství silic například při jízdě na kole nebo běhu." Čím větší fyzická aktivita, tím roste příjem léčivých látek. 

Co lidem pomáháJehličnaté stromy produ-kují silice, léčivé látky, které pomáhají pacientům s plicním onemocněním. Příznivý efekt mají i na zdravé lidi. Čím větší aktivitu člověk v lese vyko-ná, tím víc látek přijme.

Zdravě dýchat lze i ve městě

Nápad využít rekreační les Bor jako místo pro přirozené inhalace vznikl na základě poptávky rakouského města Lince. Ten by chtěl s jihočeskou metropolí spolupracovat na projektech v oblasti zdraví. V budoucnu by navíc mohly inhalační zóny vzniknout i uprostřed měst.

Lenka Marcínová se organizací těchto míst dlouhodobě zabývá. „Inhalační zóna vznikne vytvořením záhonu či porostu z rostlin obsahujících účinné silice.

Mezi takové rostliny patří borovice, jedle, jasmín nebo třeba levandule a mateřídouška. Léčení využívá principu aromaterapie v přírodním prostředí," vysvětluje. Princip inhalační zóny je využitelný kdekoli může tedy vzniknout například v městských parcích nebo lázeňských areálech. „Doufám, že takovou zónu jednou budeme mít i v naší nemocnici," říká vedoucí pracoviště klinické farmakologie českobudějovické nemocnice Petr Petr. Kromě lesu Bor by podle Lenky Marcínové byl využitelný jako vhodný rekreační prostor pro přirozené inhalace také areál Památníku Jana Žižky v Trocnově nedaleko Borovan.

Inhalace mají skvělé protizánětlivé i protialergické účinky

Zuzana Liptáková (na snímku) je primářkou Léčebny tuberkulózy a respiračních onemocnění Nemocnice České Budějovice. Dříve působila i v plicní léčebně v Hrudkově. V tamních lesích výzkumníci naměřili dostatečné koncentrace balzamických silic pro přirozené inhalace. „Odtud máme zkušenosti, že vdechování léčivých látek v lesích má příznivý efekt," říká.
Komu může pohyb v lese Bor pomoct?
První skupinou jsou relativně zdraví lidé, u kterých jde především o prevenci. Přirozené vdechování silic jim zregeneruje sliznici dýchacích cest a usnadní vykašlávání. Do druhé skupiny patří lidé s plicním onemocněním, u těch se léčebné účinky mohou projevit ve smyslu zhojení zničené sliznice. Přirozené inhalace mají i protizánětlivé a protialergické účinky.

U kterých nemocí přirozené inhalace konkrétně fungují?
Dnes je rozšířená chronická obstrukční plicní nemoc, říká se jí nemoc kuřáků, ale mají ji samozřejmě i nekuřáci. Pobyt ve zdejším lese a podobném prostředí má dále efekt na astmatiky, ale například i děti s cystickou fibrózou nebo pacienty po opakovaných zánětech. Nemocným takové místo pomáhá i při regeneraci.

Jaké látky se v lese nacházejí?Jsou to silice, terpeny, alfa-pineny, jejichž výskyt záleží na tom, které stromy v lese jsou. V Boru se jedná především o borovici a smrk. Tyto látky jsou využívané v medicíně už tisíce let právě kvůli příznivým účinkům na zdraví.

Existuje nějaká městská varianta přirozených inhalací?V některých nemocnicích ve světě mají například levandulový háj.
I jehličnaté stromy by se určitě v nějakém malém parčíku vysadit mohly, ozdravilo by to vzduch a mělo i psychologický efekt.

Tajemný les Bor

Pověst lesa Bor provází tajemné příběhy a legendy o paranormálních jevech. Jednou z nejznámějších historek je ta o tzv. Černém muži, jehož nohy se prý nedotýkají země, nosí široký černý klobouk a černý plášť. Údajně ho nezávisle na sobě vidělo už několik lidí, před zjevením postavy prý dochází k ochlazení vzduchu. Vzhledem k četnosti svědectví o jeho existenci se mu říká duch lesa.

Les je také známý několika případy oběšení, které se měly odehrát na jednom stromě. Místní ho poté raději rozřezali.

U většiny historek ale není možné doložit původ a důkazy o paranormálních jevech v lese Bor neexistují.

PAVLA VOLFOVÁ