Ten je určen zejména pro lidi potýkající se s nějakou formou závislosti a jejich sociální pracovníky a terapeuty. Zapojit se však může i veřejnost. Začátek je v 11 hodin, organizátorem je sdružení Prevent.

Jeho mluvčí Helena Kolmanová řekla, že závodníci 
si vyzkoušejí plavání na 500 metrů ve Vltavě, dvacetikilometrovou jízdu na kole a pětikilometrový běh. „Na děti
i dospělé čeká bohatý informačně kulturní doprovodný program a bude i možné pokládat otázky předním českým odborníkům na závislosti nebo si zkusit některý z teoretických testů závislosti," doplnila Helena Kolmanová.

Raritou letošního ročníku je i přihlášení rekordního počtu závodníků z psychiatrické léčebny v Červeném dvoře na Krumlovsku. Její specializací je právě střednědobá léčba závislostí. Jeden z tamních terapeutů Alexandr Debnár vysvětlil, že poměřit síly 
s ostatními účastníky se letos rozhodlo hned 17 klientů. Dalších 30 lidí z léčebny navíc bude zajišťovat závod okolo tratě.

„Pro klienty bojující se závislostí je sport účinnou součástí léčby. Všichni naši sportující klienty jsou mladí silní lidé, kteří se shodou různých okolností u nás léčí ze závislosti na alkoholu nebo pervitinu. Tenhle závod je pro ně velikou výzvou k tomu, překonat sebe sama. Povzbudí je to a dodá sebevědomí, protože když dokážou projít cílem poměrně těžké sportovní disciplíny, jakou bezesporu triatlon je, pak se jim snáz zdolávají jejich životní těžkosti," zmiňuje Alexandr Debnár.

Předseda sdružení Prevent Michal Němec doplnil, že alkoholismus, kouření, závislost na drogách, gambling – to vše jsou známé závislosti, které se týkají části společnosti. Málokdy si však uvědomujeme, že k závislostem se řadí 
i workoholismus, posedlost internetem či sociálními sítěmi nebo obezitou.

„Pokud 
se závislost stane problémem, který ovlivňuje zdraví člověka, pak je potřeba vyhledat některou z adiktologických služeb, která pomůže se jakékoliv závislosti zbavit. Proto jsme se před třemi lety rozhodli uspořádat závod, který lidem přiblíží obor zabývající se prevencí, léčbou a výzkumem závislostí, a to hlavně proto, že ať chceme či ne, závislí lidé jsou součástí naší společnosti. V závodu Železný adiktolog se na jedné trati potkají adiktologové, jejich abstinující klienti a veřejnost," přibližuje důvod konání akce Michal Němec.

Do závodu je stále možné 
přihlásit se prostřednictvím on-line přihlášky na webu zelezny-adiktolog.cz, kde jsou k dispozici další důležité informace o závodu. Přihlásit 
se mohou zájemci i v den konání závodu, touto formou však bude možné přijmout jen omezený počet závodníků.