Pokud někde vystupují zpěváci z gymnázia, Hlasoně a Fere Angeli pod vedením sbormistryně Marcely Mikové, je úspěch zaručený a návštěvnost také. To samé platí o akci Česko zpívá koledy, kde Marcela Miková se svými zpěváky dokáže navodit tu správnou vánoční atmosféru. „Přijďte za námi ve středu 9. prosince v 18 hodin na Velké náměstí na akci Česko zpívá koledy se Strakonickým deníkem," vzkazuje Strakonickým.

Česko zpívá koledy ve StrakonicíchUž počtvrté budete zpívat na akci Česko zpívá koledy. Jak byste předešlé ročníky zhodnotila?

Akce Česko zpívá koledy se mi líbí čím dál tím víc. Myslím, že nám v životě trochu chybí rituály a tradice, které dříve byly běžnou součástí života a lidé se tak měli pořád na co těšit. A z této akce se už krásná tradice stala. Lidé předem ví, jak to bude probíhat, těší se, pak se na chvíli zastaví, zazpívají, popovídají a určitě pokračují hezkým večerem i doma.

Vím, že máte prosinec opravdu dost náročný díky svým vlastním vystoupením. Přesto si dokážete najít na tuto akci čas . . .

Protože je to, jak už jsem řekla, krásná akce a bylo by škoda nepřijít. A můžeme tam lidi pozvat na náš koncert, který se koná hned druhý den a další pak v neděli.

Věnujete zkoušení koled nějakou přípravu?

Teď už ne. Abychom si radost z nich ušetřili právě na náměstí.

Čím si vysvětlujete, že se rok co rok Velké náměstí zaplní lidmi a že se hlásí stále více obcí a míst? Letos je jich už neuvěřitelných 19.

Na to už jsem vlastně odpověděla hned na začátku. Možná, že už si lidé také konečně začínají dávat méně dárků a víc jsou spolu.

Co pro vás osobně znamenají Vánoce a advent?

Advent pro mě znamená zklidnění i navzdory všem našim koncertům, zapálené svíčky večer na stole, trhy na hradě, svařené víno, rozmýšlení posledních dárků a vyzdobený byt.