Uzavření nájezdu na most od Českého Krumlova pošle auta i na objízdné trasy. Větší dopravní zátěže se tak obávají i obce v okolí krajského města.

Razantní zvýšení provozu očekávají třeba v Kamenném Újezdu. Malou zkoušku už dokonce absolvovali. Ve středu odpoledne. Mezinárodní silnici od Českých Budějovic zablokovala nehoda a objížďka byla vedena i přes Kamenný Újezd.

„Nápor vozidel byl patrný," říká starostka obce Jitka Šebelková a dodává, že už požádala policii o vstřícný krok, a sice zvýšení hlídkové služby v Kamenném Újezdu 
v době platnosti uzavírky Litvínovického mostu.

Že to bude třeba, souhlasí 
i místní obyvatelka Marta Markvartová. „Jak je na hlavní bouračka a auta musí jezdit přes obec, bývá to tady otřesné. To se pak pomalu nedá ani přejít silnice, člověk musí počkat, až ho nějaký slušný řidič pustí," líčí.

Dobrou stránkou hustšího provozu podle starostky bude to, že řidičům kolony nedovolí jezdit rychle. „Těžko říci, jak to bude doopravdy," dodává Jitka Šebelková, ale uznává, že Litvínovický most se opravit musí.

Obavy ze zvýšeného provozu mají kvůli částečné uzavírce mostu i v dalších obcích. 

Varuje i rozhlasI městský rozhlas v Českých Budějovicích upozorňuje na chystanou částečnou uzavírku Litvínovického mostu. Hlášení se opakuje třikrát denně. Na mostě budou od neděle průjezdné jen dva pruhy, vyloučena bude nákladní doprava nad 7,5 tuny. Uzavře se také nájezd od Českého Krumlova.

Na trase objížďky ohlídají přechody

Na Včelné si přejí, aby alespoň v ranní dopravní špičce někdo hlídal přechod na nejkritičtějším místě v obci. V Branišově se obávají, že už tak hustý provoz bude od pondělí ještě horší. I v obcích v okolí Českých Budějovic se strachují, jaký vliv bude mít na dopravu plánovaná rekonstrukce Litvínovického mostu v krajském městě.

Hlavně řidiči jedoucí od Českého Krumlova totiž zřejmě budou hledat náhradní trasy, jak se dostat do Českých Budějovic. „To víte, že mám strach, jak to tady teď toho čtvrtroku, co budou auta jezdit po objížďce, bude vypadat," říká třeba Marta Markvartová z Kamenného Újezdu. „Myslím, že aspoň 
v době, kdy tu přechází děti cestou do školy, by tu provoz měla řídit dopravní policie. Já navíc bydlím v domě přímo u silnice, tak musím počítat 
i s větším hlukem, že se bude hodně prášit. To budou kamiony, nákladní auta i spousta osobáků, dneska jezdí do práce skoro každý autem," dodává Marta Markvartová.

V Kamenném Újezdu budou varovat i děti ve škole, 
i když podle zástupce ředitele Bohumila Novotného dětem připomínají zásady bezpečného pohybu po komunikacích prakticky neustále. „My jim bezpečnost připomínáme 
i mimo uzavírky," říká Bohumil Novotný. Škola je sice 
v obci stranou hlavního tahu, ale autobusové zastávky, kde děti nastupují, jsou na návsi, kudy přímo prochází silnice na České Budějovice. „Vždy, když je něco nestandardního, tak žáky zvlášť upozorňujeme," dodává Bohumil Novotný, ale připojuje, že je druhá věc, nakolik se děti v praxi doporučeními školy řídí.

Nedaleká Včelná, přes kterou zřejmě také půjde velký nápor vozidel, dokonce požádala o posílení bezpečnosti přímo v dopravní špičce.
„My očekáváme, že ani nepřejdeme silnici," říká starostka Včelné Jarmila Mandžuková a připojuje, že obec nemohla vedení objížďky odmítnout, protože se týká krajské komunikace. „Snažíme se ale ochránit bezpečnost občanů. Požádali jsme na českobudějovickém odboru dopravy, který uzavírku povoluje, o dozor odpovědné osoby v době od sedmi do osmi hodin na přechodu u autobusové zastávky U Kaštanu," dodává Jarmila Mandžuková s tím, že do podmínek uzavírky byl požadavek Včelné zapracován a nyní se jedná o tom, jak bude asistence na přechodu zajištěna. Uzavírka ovlivní i chod mateřské školy ve Včelné, třebaže okrajově. „Od těchto problémů jsme tak trochu odříznutí. My máme štěstí, že školka leží dál od hlavní silnice. Na vycházky si budeme vybírat takové trasy, abychom se provozu vyhnuli," říká Soňa Kamenová, učitelka v MŠ Včelná.

Také v Branišově čekají, že řidiči se budou chtít zavřenému mostu vyhnout. „Provoz bude ještě větší než dnes," předpovídá starostka Branišova Eva Návarová a dodává, že už nyní se v obci těžko v dopravní špičce přechází hlavní silnice.

Opravy Litvínovického mostu se budou týkat vozovky, zábradlí, mostních závěr nebo odvodnění. Pracovat se bude vždy jen na třetině šířky, aby zůstaly dva jízdní pruhy. Akce má skončit 18. července.

Kudy se dostat do centra Budějovic

Kvůli nutné opravě mostu přes Vltavu v Mánesově ulici bude od neděle 17. dubna do 18. července veškerý provoz sveden pouze do jednoho pruhu v každém směru. Na most nebudou smět nákladní auta. Ve směru od Českého Krumlova bude zakázáno odbočit vpravo na most, výjimku mají pouze autobusy a vozidla záchranného systému.

Cestou k Budějovicím od jihu lze z E55 odbočit již na Kamenný Újezd (horní snímek) či Včelnou (spodní snímek) a do města přijet po Lidické třídě. V obcích 
na příjezdové trase je třeba počítat s citelně hustším provozem.

Objízdná trasa Kamenný Újezd.

Objízdná trasa Včelná.


Objízdná trasa pro vozidla do šesti tun

Směrem od Krumlova nebude možné odbočit vpravo (nájezdem, kterým jede vůz na snímku) 
na Litvínovický most a dál do Mánesovy ulice. Všechna auta musejí pokračovat na Dlouhou louku. Vozidla s hmotností do 6 tun mohou do centra pokračovat po Dlouhém mostě na Husovu třídu.

Ve směru od čtyřdvorských sídlišť či od severu mohou osobní auta jak na Dlouhý most, tak na opravovaný most v Mánesově ulici. Tam je ale třeba počítat s omezeným provozem.

Objízdná trasa nájezd Litvínovický most.
Zácpám se zřejmě nevyhne ani doprava v ulici Na Sadech (na snímku), kde lze předpokládat daleko větší počet aut, než bývá zvykem. Objízdná trasa Na sadech.


Objízdná trasa pro vozidla nad šest tun

Objízdná trasa Dlouhá louka.

Objízdná trasa diamant.
Nákladní dopravu povede značená objížďka od jihu po Dlouhé louce (na snímku vlevo) 
a levém břehu Vltavy až k takzvanému Diamantu (snímek dole), kde bude možné odbočit vpravo na Strakonickou. Blíže 
k centru, případně dál do jižní části města, se náklaďáky dostanou dál po Nádražní, Mánesově a Lidické.

Od severu bude doprava směřující do centra a do čtvrtí na jihu směrována už od sídliště Vltava vlevo na Strakonickou kolem nákupní zóny.