Místo sněhových vloček jim na svazích díky doposud mimořádně teplé zimě spíše kvetou fialky.
„Zima přijde od Nového roku," doufá Jiří Tancer ze Ski klubu Rohy. „Zítra na vlek zavěsíme talířky – správně se jim říká unašeče – a rozmístíme zábradlí."

Jinak už je na sjezdovce Brloh Rohy dávno vše pro spuštění lyžovačky nachystáno. „Žádné novinky jsme nepřipravili, nevydělali jsme na ně," podotkl Jiří Tancer.
Lyžaři si tam totiž svištění na sněhu neužili už dva roky zpátky. Sjezdovka je plně závislá na přírodním sněhu. Díky své příznivé vyšší poloze 
v minulých dobách neměla 
o sníh nouzi. Až na již zmiňované dva roky. „Loni na Nový rok sníh napadl, ale nebylo ho dost," zazvzpomínal Jiří Tancer. „Potřebujeme sněhu tak kolem patnácti centimetrů, aby ho po ujetí byla zhruba deseticentimetrová vrstva. Vše je nachystané, včetně revize vleku, i rolby. My i lyžaři jsme nažhavení… Pro lyžování děláme vše."

Kvůli nedostatku sněhu chybí dětem ze Základní školy v Brloze lyžařský výcvik. Na rozcvičení a vyzkoušení lyží před výcvikem využívají brložskou sjezdovku i děti ze Základní školy v Křemži. Jestli se jim to povede alespoň letos, v této chvíli nikdo neví.

„Se sněhem je to tragédie," souhlasí Jan Petrou z Velešína Nádraží, který rád běžkaří. „Ale hlavně proto, že tady dole nebudeme mít co pít. Sníh mám rád, když ale není, dá se dělat zase něco jiného. Včera jsem byl třeba běhat na Knížecích Pláních."

Vše přichystali na lyžování na tamním svahu také členové Ski klubu Chmelná. „Kdyby náhodou nasněžilo, můžene začít. Ale po zkušenostech z minulých let tomu moc nevěříme," povzdychl si Josef Šandera ze Ski klubu. „Letos to asi bude zase mizérie."

Přípravy na lyžování zatím vzdali Malontští na sjezdovce v Jaroměři. „V září jsme tam dělali pergolu a víc zatím nic," řekl Karel Majer z TJ Hraničář Malonty. „Vypadá to opět mizerně, proděláváme tam kalhoty. Chtěli jsme uspořádat alespoň zájezd do Alp, jenomže sníh není ani tam."

1,9 °C, sníh 0, sjezdovky: zavřeno; lanovky: zavřeno – hlásí Ski areál Lipno, kde se obyčejně touto dobou po sjezdovkách prohánějí lyžaři všeho věku.
„My nečekáme na sníh – my čekáme na mráz," řekl ředitel společnosti Lipno Servis Petr Dušek. „Stačily by nám dva až tři stupně pod nulou. Na spuštění děl už se chystáme. Neustále sledujeme pět serverů s počasím, ale pořád se to mění. Snad to ochlazení klapne." V lipenském ski areálu jsou všichni připraveni, podle průběhu počasí drží i pohotovost. Jakmile nastanou příhodné podmínky, děla okamžitě začnou chrlit umělý sníh.

Nicméně ani loni to nebylo se startem lyžařské sezony jednoduché. „To jsme otevírali dětské hřiště v pondělí 28. prosince a 29. prosince lanovku. K lyžování byly k dispozici jenom sjezdovky Jezerní a Dámská. Lyžařskou školu jsme provozovali nahoře na kopci," líčil Petr Dušek. „Letos chceme nejprve otevřít výukové hřiště, pak sjezdovky Jezerní, Spojovací, Dámskou a lišáka Foxe. A k tomu jsou připraveny i jezdící koberce a lanovky."

Lyžaři se nemohou dočkat, vždyť na Lipně je letos čekají dvě nové lyžařské dráhy – nová sjezdovka a skicross. Nová červená sjezdovka nese jméno Vyhlídka, je 1200 metrů dlouhá s převýšením necelých 200 metrů. Skicrossovou dráhu tvoří serpentiny v délce 800 metrů. Pro výcviky bude určená sjezdovka Školní, na níž budou využívány animační programy pro zábavnější výuku.

Ale ani v součanosti se hosté Lipenska nenudí. Provozovatelé se jim snaží chybějící sníh nahradit nabídkou jiných aktivit. „Nechali jsme zamést cyklostezku, k dispozici jsou půjčovny kol, silničních koloběžek a in-linů. Během vánočních svátků už jsme kola dvakrát doplňovali," popisuje Petr Dušek. „Nahoře na Kramolíně půjčujeme sjezdové koloběžky a připravili jsme náhradní animační programy zaméřené třeba na výuku na in-linech, sportovní hry, plavání nebo dílny. Velkým lákadlem je stezka v korunách stromů. Podle ohlasů, které máme, jsou lidé spokojeni a někteří si sem vozí i kola vlastní. Nemám zprávy, že by někteří odmítali silvestrovské pobyty."

Více čtěte ve středečním vydání Českokrumlovského deníku.