Nejvýznamnější jihočeský zpracovatel neprodlouží dvaasedmdesáti malým zemědělcům smlouvy na odběr mléka. Jeden z postižených zemědělců z Dačicka sdělil, že 1. října zaslala Madeta 27 dodavatelům z Jindřichohradecka, kteří dodávají denně do tisíce litrů, ukončení smlouvy k 31. březnu. „Šance na obnovení dodávek je prý mizivá," doplnil.
Podle vyjádření tiskové mluvčí Madety Marty Faktorové pro Deník nebudou prodlouženy smlouvy 72 dodavatelům mléka. „Některým smlouvy skončí v závěru letošního roku, některým ke konci března 2017," upřesnila s tím, že všichni dotčení producenti o tom byli informováni s dostatečným předstihem.
„Důvodem je, že po ztrátě ruského trhu máme nadbytek mléka, denně zhruba o sto tisíc litrů více, a nedostali jsme ze strany Ministerstva zemědělství slibovanou podporu," doplnila Marta Faktorová.
Předseda jindřichohradecké regionální Asociace soukromého zemědělství Jan Javůrek z Budíškovic sám skot na mléko nechová, ale potkalo to řadu jeho kolegů.
„Tisíc litrů denně při průměrné dojivosti patnáct litrů znamená stádo přes šedesát krav, což už je poměrně velké hospodářství. A chov nejde hned zastavit, některé krávy ještě dojí, jiné se teprve otelí. Je to velký problém," zmínil zemědělec.
To, že k problému se nyní musí postavit čelem rovněž samo Ministerstvo zemědělství, si myslí i Jan Štefl, který hospodaří v Domašíně.
Jan Štefl z Domašína, který je místopředsedou celorepublikové Asociace soukromého zemědělství, říká, že nyní je cestou vyjednávat s ministerstvem zemědělství o kompenzaci.
„Dnes je naše zemědělství tlačené do intenzivní výroby a tam se hodí jen větší podniky. Na mléko není odbyt prakticky na celém světě. Nejsnazší je z toho vyhodit ty malé a u nás není zastání státu," naznačuje Jan Štefl.
Podle jeho slov chce Evropská unie omezit produkci mléka a nabídla dotace těm, kdo by svou výrobu snížil a nebo s mlékem přestal.
České ministerstvo zemědělství ale nedojednalo dotaci pro všechny, kterých se to týká a řada zemědělců se tak dostane do existenčních problémů.
„Nyní musíme jednat s ministerstvem, aby stát doplatil kompenzaci do sto procent. Tady je pomoc státu na místě, když zemědělec zruší výrobu, kam investoval nemalé peníze do technologií," poznamenal Jan Štefl.
Navíc u těch „malých" producentů, kteří zůstanou, musí být také kam mléko dávat. Například v Rakousku se podle Jana Štefla sváží mléko i od hospodářů třeba s pěti kravkami.