Blesk zapálil v noci z neděle na pondělí stavení u vstupu do zoo. „Zůstala jenom dolní kamenná část. Shořela celá půdní vestavba, kde jsme měli byt," popsal rozsah škod majitel zoologické Viktor Ambrož. Za neštěstí může kulový blesk. Syn majitele zoo právě pracoval na notebooku, když blesk uhodil. Bylo štěstí, že se nikomu v domě nic vážného nestalo. Při požáru byla jen drobná zranění. Včera už pomáhali s úklidem 
v poničeném vstupním objektu zoo dobrovolníci.

„Zvířata jsou zaplať Pán Bůh v pořádku," řekl na adresu svých exotických svěřenců Ambrož a dodal, že provoz zoo nebyl zastaven, 
i když jeho majitel ztratil 
i s rodinou střechu nad hlavou.

K hašení požáru v domě v zoologické zahradě ve Dvorci u Borovan vyrazilo v noci z neděle na pondělí několik jednotek hasičů. Vyjely osádky cisteren ze stanic Trhové Sviny, České Budějovice, Suché Vrbné. Svolány byly jednotky SDH obcí Trhové Sviny, Borovany a Jílovice. Hasiči evakuovali i drobná chovaná zvířata.

Přes neštěstí, které postihlo majitele  zoologické zahrady ve Dvorci u Borovan, je stále pro návštěvníky otevřeno. Dům majitele teď bude po požáru čekat na posudek statika. Provoz zařízení ale nebyl zastaven. „Zoologická je otevřená, tu si ani nemůžeme dovolit zavřít," zdůraznil Ambrož
a vysvětlil, že peníze ze vstupného jdou na krmení pro zvířata.

„Návštěvníci mohou chodit dál," řekl Ambrož a jen připojil, že kvůli požáru se muselo  občerstvení vystěhovat ze dvora poškozeného stavení do zahrady, aby alespoň něco bylo možné příchozím v klidu nabídnout. Sám majitel zoo se chystá spát se zvířaty. Nemá kam jít a včera se navíc bál, jestli další ohlášené deště nezpůsobí nové škody na poničeném stavení.

Škody po víkendu zaznamenali také pěstitelé. Krupobití se v pásu širokém několik kilometrů přehnalo Českobudějovickem od západu a sklidilo místo zemědělců například řepku v Zemědělském družstvu Lipí. Podle šéfa podniku Zdeňka Houšky se jedná 
o 70 hektarů polí. „Řepku máme vytlučenou všechnu. Nezůstalo nic. Krupobití, jak chodí v pásech, tak tentokrát sahalo od Záboří po Kaliště, deset kilometrů," zdůraznil Zdeněk Houška a doplnil, že kroupy už za svou 40 let trvající praxi zažil, ale nikdy v takovém rozsahu. Jen na řepce to bude činit v jeho podniku ztrátu odhadem tři miliony korun. Škody v postiženém pásu jsou i na obilí, podle lokality činí 20% až 50%, teď se bude čekat na pojišťováky.

Venkovní úrodu mohou namnoze odepsat i drobní pěstitelé. Komu se nepodařilo až zázračně zachránit třeba rajčata v přenosných nádobách pod nějakou střechou, přišel na záhonech o vše. Rajčata, špenát nebo okurky nakládačky jsou zničené.

Natlučené je také ovoce, které ale není zralé, a tak se nehodí ani na moštování. Za své vzaly i stromy, třeba broskvoň v zahradě rodiny Benedových v Nových Hodějovicích. „Měli jsme ji dvacet roků," posteskla si nad zlomeným stromem Věra Benedová.

Další škody napáchala třeba rozvodněná Dobrovodská stoka v Českých Budějovicích v garážích v ulici 
J. Plachty. V pondělí čistil svou garáž například Jaromír Valtr. „Je to už posedmé za posledních pár týdnů," posteskl si senior.

Meteorologové alespoň slibují, že teď se bouřky na pár dnů utiší.