Občanské iniciativy už dlouhé roky na téma protipovodňových úprav na řece Malši debatují s českobudějovickým magistrátem. A nových údajů iniciativy využily k dalšímu apelu na magistrát, aby projekt připravený k realizaci pozastavil nebo vůbec odložil. Nesouhlasí zejména s rozsáhlým bagrováním na pravém břehu řeky.

Nejisté hlasyČást opozice v českobudějovickém zastupitelstvu už dala najevo, že nepodpoří smlouvy, které jsou potřebné pro získání dotací na protipovodňové úpravy Malše. Jisté ale nejsou dokonce ani hlasy všech zastupitelů z řad koalice. Příslušné smlouvy se tedy možná stáhnou z programu čtvrtečního jednání zastupitelstva.

Náměstek primátora Petr Holický včera překvapivě připustil, že radnice možná bude celou věc ještě zkoumat. V praxi by to znamenalo, že z jednání čtvrtečního zastupitelstva vypadnou smlouvy, které byly potřebné pro získání dotací na protipovodňová opatření. Petr Holický to zdůvodnil tím, že nová data z aktualizovaného výpočtu mohou změnit pohled na připravená opatření. A také není jisté, jestli by se v zastupitelstvu podařilo sehnat potřebnou většinu hlasů.

Dosud se přitom zdálo, že akci, která má stát 20-30 milionů korun (výběrové řízení na dodavatele zatím není uzavřeno), už nic nestojí v cestě. Chystaná stavba má všechna potřebná povolení.

Malák dostal nová data, rozhodne se ve čtvrtek

S velkým napětím budou stovky obyvatel Havlíčkovy kolonie očekávat čtvrteční jednání českobudějovického zastupitelstva. Mělo by schvalovat poslední smlouvy potřebné pro financování protipovodňových úprav řeky Malše. Část veřejnosti je ale zásadně proti akci, kterou radnice chystá.

Pokud zastupitelstvo jednou všechny zbylé kroky ve prospěch protipovodňových opatření odhlasuje, bude podle Tomáše Mráze, který usiluje o zachování současné podoby Malého jezu a okolí, o věci asi definitivně rozhodnuto. Včera konstatoval, že si nedovede představit žádný rozumný krok, který by pak připravená protipovodňová opatření zastavil. „A nerozumné kroky nedělám," doplnil Tomáš Mráz. Další z dlouholetých oponentů radnice Pavel Kolář ale nevyloučil, že je možné pokusit se ještě o změnu prostřednictvím poslanců, kteří by mohli nechat přezkoumat účelnost dotace. Ve veřejnosti se také několikrát objevily další názory na možné protesty u Malého jezu.

Podle náměstka primátora Petra Holického (ANO 2011), není vyloučeno, že chystanou akci ovlivní nové přepočítání povodňového modelu města. Teprve čtvrteční zastupitelstvo ale ukáže, zda radnice dá přednost další debatě a případnému přesvědčování veřejnosti o prospěšnosti a správnosti navržených úprav břehů Malše. Nebo se koalice pokusí věc prohlasovat a tím de facto uzavřít. Jenže údajně i několik koaličních zastupitelů váhá…

A část opozice už dala svůj názor jednoznačně najevo. Třeba podle bývalého náměstka primátora a dnes opozičního zastupitele Tomáše Bouzka (TOP 09) jsou navrhovaná opatření jen částečná, protože není podrobně dopracována celková koncepce protipovodňové ochrany širšího území. Nová data navíc podle něj ukazují, že chystaná stavba je po zpřesnění možné výšky hladiny a případného průtoku při stoleté povodni zbytečně nákladná. Za celý klub TOP 09 proto Tomáš Bouzek prohlásil, že při hlasování o posledních potřebných smlouvách bude jeho strana proti.

Podle Tomáše Mráze jsou některé zastupitelské kluby proti plánovaným opatřením, některé jsou jasně pro a u některých klubů jsou hlasy pro i proti. Tomáš Mráz by ale uvítal, kdyby se o věci hlasovalo, protože by bylo jasné, jestli se akce provede, nebo se ještě bude jednat s veřejností.

Sedmnáct letZhruba od roku 1998, kdy se schvaloval územní plán Českých Budějovic, se debatuje o podobě protipovodňových opatření na řece Malši. V roce 2004 vedení města rozhodlo, že se začne připravovat varianta masivního odbagrování pravého břehu Malše s doplňujícími opatřeními. Dlouhé roky ještě trvaly soudní spory, ale dnes má akce stavební povolení, řeší se jen financování.