Obavy z přechodu z papírových jízdenek na dopravní kartu se v Milevsku nenaplnily. Senioři starší 70 let z města a jeho částí mohou už tři týdny využívat při jízdě autobusem po Milevsku a do místních částí dopravní kartu. Tu jim město každého půlroku nabije na 360 korun. Jedná se tedy o stejnou částku, jakou dostávali v minulosti ve formě jízdenek.

Sedmasedmdesátiletá Božena Tomečková, která žije v domě s pečovatelskou službou v Libušině ulici, si kartu na městském úřadě vyřídila minulý týden. „Myslím, že má výhody. Nemusíte se o nic starat a běhat pro lístky," říká Božena Tomečková, která od spolucestujících nezaznamenala na novinku nejasnosti.

Božena Tomečková.

Podobně hovoří i Pavlína Hajská z Městského úřadu Milevsko, která má na odboru sociálních věcí na starosti vydávání dopravních karet. „Nemáme zpětnou vazbu, že by byly nějaké problémy. Všem to tady vysvětlujeme. Používání karty je poměrně jednoduché," vysvětluje Pavlína Hajská, podle které si dopravní kartu už vyzvedla polovina seniorů, tedy kolem osmi desítek. Jak popsala, platnost kreditu není omezená. Když 360 korun cestující neprojedou za pololetí, mohou na něj jezdit i poté. Naopak po vyčerpání kreditu třeba za tři měsíce si ho za své peníze dobít nemohou.

Místostarosta Martin Třeštík připomíná, že změna byla nutná. „Dopravce jiný systém nechce akceptovat a vybrat jiného asi není možné, protože jezdí linky, které potřebujeme," podotýká Martin Třeštík. Karel Coufal z ČSAD Autobusy České Budějovice říká, že karta usnadní cestování seniorům a bude zjednodušení i pro ČSAD. Firma nebude muset dopředu vystavovat jízdenky.

V kostce
Město dotuje seniorům starším 70 let jízdu autobusem po městě a do místních částí. Ti nově jezdí na dopravní kartu.