Podle ředitelky školky Heleny Turkové Kubátové je předpoklad, že se ještě některá volná místa zaplní. Rodiče se chodí ptát 
i po zápisech.
Volná místa jsou tak 
i v nejnovějším pracovišti školy v areálu prachatické nemocnice. „Vyhláškou je tu stanovená kapacita čtyřiadvacet dětí, zatím je obsazeno jedenáct míst," uvedla ředitelka mateřinky.

Alternativa:Od září vznikne jedna třída školkového typu při Rodinném centru Sluníčko v Prachaticích, kapacita je osm volných míst.
Děti mohou navštěvovat 
i miniškoličku Montessori, která je zájmovým útvarem Základní školy v Národní ulici.


Nově přibudou v Prachaticích volná místa i v dalším zařízení školkového typu Portusáček, které v září spouští Rodinné centrum Sluníčko. „Budeme mít třídu o osmi místech. Už nyní víme, že kapacitu budeme mít plnou. Je to ale dáno tím, že budeme brát děti od dvou let věku. Znamená to, že nejsme a nechceme být konkurencí místní mateřské školy," uvedla vedoucí rodinného centra Tereza Ksandrová. Vzhledem k tomu, že se jedná o zařízení, které je podpořeno dotací, zaplatí rodiče měsíčně zhruba 590 korun.


Další možností, kam umístit dítě předškolního věku, je Montessori školička, která působí jako zájmový útvar v prostorách základní školy v Národní ulici. Ta je otevřena čtyři dny v týdnu. Plán ředitelky základní školy Hany Bolkové, zařídit celotýdenní montessori školku, je závislý na dotaci a splnění podmínek pro její získání, které v současné době nesplňují.

Přespolní v létě vzít nemohou

Zatímco prachatická mateřská škola se dětem nezavře o prázdninách ani na jeden den, svůj provoz tradičně slučuje do jednoho ze čtyř pracovišť, například v Netolicích musejí rodiče řešit otázku, kam s dětmi. Možnost, že by o prázdninách dováželi děti například do prachatické školky, nemají. „Bohužel, nejsme schopni v době sloučení pracovišť do jednoho přijímat děti z jiných školek. To opravdu možné není," uvedla ředitelka Mateřské školy Prachatice Helena Turková Kubátová. V Prachaticích platí, že pokud dítě v létě nenavštěvuje školku vůbec, nemusejí rodiče platit úplatu za předškolní vzdělávání.


Na pět týdnů se pravidelně zavírá dětem také mateřinka v Hracholuskách. „Zatím jsme nezaregistrovali, že by měli rodiče větší problém. Nikdo z nich nás nekontaktoval s návrhy na případné řešení. Většinou o prázdninách pomohou prarodiče. Některé děti mají i starší sourozence, kteří chodí už do školy, takže musí řešit prázdniny i u nich," uvedl starosta Hracholusk Václav Vozábal.


Stejný model, jako mají Prachatičtí, praktikují i ve Volarech. Tady se letos děti sejdou v budově v Revoluční ulici, kam je sloučený prázdninový provoz.