Zaznamenává to i moštárna třeboňské organizace zahrádkářů. Podle jejího vedoucího Jana Holického sice vloni bylo méně ovoce, ale lidé víc využívali možnosti jeho lisování na výrobu moštu. „Letos lidé nosí méně ovoce. Sice úroda nebyla až tak špatná, ale výkupny jablek mají nižší ceny a lidé kolikrát nechávají jablka na stromech," míní Jan Holický. V Třeboni je lisovna v provozu až do konce října každé úterý a sobotu.
V Jindřichově Hradci zahrádkáři moštují vždy v sobotu. Podle vedoucí Ireny Olivové byl letos začátek poměrně slibný, ale nyní zájem poněkud stagnuje. „Hned první den jsme zpracovali zhruba osm metráků jablek, zatímco vloni to bylo jen šest. Hned týden na to jsme vylisovali asi dvacet metráků. Teď je to ale slabší," říká Irena olivová, která je zároveň i členkou výboru jindřichohradecké organizace zahrádkářů.
Pokračuje, že úroda jablek není letos moc velká, ale na druhé straně jsou hodně šťavnatá. „Takže je z nich i kolem padesáti procent šťávy," zmínila. Moštárna jede každou sobotu a obsluhují ji čtyři lidé. Členové zahrádkářské organizace platí tři koruny za kilo jablek a nečlenové mají poplatek o dvě koruny dražší.
„Ovocná šťáva v lednici vydrží zhruba pět dní. Tak já ji v malých lahvích dávám do mrazáku, aby byla třeba na Vánoce," dodává Irena Olivová.
Další možností zpracování ovoce je destilace. V pěstitelské pálenici Stanislava Doležela se začne „pálit" 27. října. „V srpnu jsme měli chvíli otevřeno na jarní druhy, dělali jsme třešně a rané švestky. A teď zahrádkáři většinou připravují kvasy," sdělil Stanislav Doležel. Podle jeho slov se letošní úroda různí podle území. „U nás bylo málo třešní, protože to na jaře pomrzlo. I u švestek to bylo horší. My jsme měli s bídou na švestkové knedlíky, ale jinde jsou stromy zase obtěžkané," poznamenal majitel pálenice s tím, že nyní je zájem o moštování. To začíná ve Stříbřeci již dnes a bude každý víkend.