„Dobré to pro ně není," komentoval situaci včelař Aleš Mikšátko. Stará se 
o čtyři včelstva na střeše českobudějovické radnice 
a pád teplot podle něj například drží včely v úlu, ačkoliv už byly připravené na jarní rozvoj. Při teplotách kolem 10°C a nižších totiž včely nelétají ven a nesbírají nektar a může jim chybět potrava. „Snůška letos ještě žádná nebyla," upozorňuje Aleš Mikšátko.

Pilné dělnice stále musí spotřebovávat zimní zásoby, ty už se ale tenčí. A kdyby podobné chladné počasí trvalo dlouho, mohly by zásoby začít docházet. Přitom včely už by teď měly živit nejen sebe, ale i plod, spotřeba potravy je větší.

Když bude podobné počasí trvat pár dnů, včely by vše mohly podle Aleše Mikšátka přečkat bez větších problémů. Pokud by nízké teploty trvaly třeba tři týdny, hrozil by včelstvům jednak hlad a jednak to, že rostliny odkvetou, aniž by 
z nich včely mohly nasbírat nektar a pyl.
Při nízkých teplotách ale ani rostliny nekvetou tak intenzivně, příroda jako by se pozastavila a chtěla počkat na včely. Květy ani nemedují, tedy nepouštějí nektar.

V chladu nelétajíPři teplotách pod 10°C nelétají včely ven z úlů. To znamená, že si nemohou sbírat potravu a doplnit zimní zásoby a navíc nemohou opylovat květy. 

Noční mrazíky sledují také zahrádkáři. „Meruňky už jsou po odkvětu. Už se tvoří malé plody. A když je mráz jen minus jeden nebo dva stupně, tak plody už obsahují trochu cukru a to je ochrání," říká zahrádkář 
z Nových Hodějovic Milan Syrovátka. V té samé situaci jsou podle něj broskve. „Nejhorší asi budou třešně, ty teď kvetou naplno. Jak je mráz ovlivnil, to se teprve pozná," dodává zahrádkář 
a připojuje, že pro třešně může být problém i to, že včely při teplotách pod 10°C nelétají. „Třešeň potřebuje opylovače, pokud není samosprašná, aby měla plody," upozorňuje Milan Syrovátka. Obecně pak zahrádkář k letošnímu jaru říká, že zase není tak teplé, jak by se mohlo zdát a připojuje, že zatím i dát rajčata do skleníku je risk a salát se musí přikrývat netkanou textilií.


Kontrolu ovocných stromů už má za sebou Jiří Netík, zemědělec z Čihovic. „Zimní jablka ještě nezačala kvést, u nás jsou teď v květu třešně a švestky," popsal situaci v sadu Jiří Netík 
a dodal, že naštěstí ochlazení bylo jen krátké. „Zatím se mi zdá, že to dopadlo dobře, ale nechci to zakřiknout. Člověk nikdy neví," zdůraznil pěstitel. Doplnil, že jeho ovocné stromy jsou na otevřeném místě, které hodně ovlivňuje vítr. „Je to tam jak na vidrholci," usmál se Jiří Netík s tím, že jsou proto stromy v květu později než třeba ve Lhenicích. Letní jablka, která má na jiném místě, už ale v pořádku odkvetla.

Pokles teplot neprospívá ani polním plodinám. „Mrazy v téhle době škodí, nejhorší problém je se řepkou, může se zpozdit," říká agronom Zemědělské společnosti Dubné Jiří Spěváček. Ale připojuje, že ojedinělý pokles teplot pod nulu zase takový problém nepředstavuje. „Když to nebude ve větším měřítku," dodává Jiří Spěváček.

Podle meteorologů by největší mráz mohl být 
v pátek, až minus tři stupně.