„Prst byl již tak nateklý, že prstýnek vyrobený z chirurgické oceli nešel sundat. Hasiči prsten podložili plechem a za soustavného chlazení ho uhlovou bruskou rozbrousili. Následně ho kleštěmi roztáhli a z prstu sundali. Mladý muž vyvázl bez sebemenšího poranění," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Ve svízelné situaci, kdy část těla zůstane uvězněná v nějakém otvoru, se často ocitají děti. „Mé kamarádky syn jednou prostrčil hlavu v zábradlí na rozestavěném mostě a jeho máma musela shánět dělníky, aby ho z toho dostali ven," vzpomínala na starou příhodu paní Jana z Jindřichova Hradce. Sama musela řešit situaci, kdy si její dcera nasadila na hlavu plastový kýbl od stavebnice jako helmu a plastové ucho pod bradou se „zadrhlo". „Musel přijet manžel a ucho od kbelíku nůžkami na plech přestřihnout," dodala.

Ve svízelné situaci se ocitají i zvířata. Vloni hasiči v Třeboni museli vysvobodit kotě, které hlavou uvízlo v kontejneru, konkrétně otvoru pro odtok vody. Nemohlo se dostat dovnitř ani ven. „Nakonec hasiči rozhodli, že vyříznou odpadní otvor i s kotětem. Kotě s odtokovým hrdlem kolem krku pak odvezli na stanici, kde hrdlo rozřízli a hlavičku kotěte uvolnili," popsala Vendula Matějů.

Lékaři a zejména chirurgové se s případy, kdy kvůli otoku nelze sundat prstýnek, setkávají často. 

 Podle jindřichohradeckého chirurga a lékaře záchranky Tomáše Albrechta je nutné při úrazech ruky sundat zavčasu, tedy okamžitě, prstýnky, než začnou prsty otékat. „Často se to stává třeba při úrazu zápěstí. Ale prsty otečou i při úrazu ramene nebo lokte," říká Tomáš Albrecht.

Pokračuje, že mezi osvědčené postupy patří prst namydlit a krouživými pohyby sundat. „Používám fintu s nití, kterou jsem se naučil již za studií a dnes ji lze i najít jako video na internetu," připomenul Tomáš Albrecht. Dodal, že většina chirurgických ambulancí má ve výbavě i štípací kleště pro tyto události.

Pokud není stav pacienta akutní, tak může najít pomoc i u zlatníka, který šperk oddělí tak, aby ho co nejméně poškodil. „Dnes jsou ale oblíbené šperky z chirurgické oceli a s tím je problém. To nejde obyčejnými kleštěmi přeštípnout, a pak opravdu nezbývá, než využít spolupráce s hasiči," doplňuje Tomáš Albrecht.

Právě hasiči zasahují i v případech, kdy někde zůstane člověk zaklíněný. „Stává se, že dítě strčí hlavu do plotu, někde stroj skřípne ruku a podobně. Zde pak rozhoduje čas, aby nenekrotizovala tkáň a je dobré ihned volat tísňovou linku 112," dodal.