Magistrát ji uspořádal jako poslední expozici připravenou u příležitosti 750 let založení města. Na historických snímcích, obrazech a rytinách představuje fenomén pivovarnictví v jihočeské metropoli. Řekl to Ivo Hajn, historik pivovaru Budvar, který letos oslavil 120 let od svého založení. Podle něj prostupuje celou historií Českých Budějovic několik zajímavých linií. Jednou z nich je právě vaření piva.

„Na pětadvaceti panelech jsme se pokusili tento fenomén přiblížit. Na výstavě se prolíná historie města a historie pivovarnictví. Ukazuje právovárečné domy i hostince, které dávno zanikly, ale i ty, které navštěvujeme dodnes,“ řekl další autor výstavy Milan Binder.

Na výstavě jsou k vidění různé artefakty z historie pivovarnictví v Českých Budějovicích. „Skleněné půllitry, vývěsní štíty, originální tiskoviny se vztahem k jednotlivým hostincům. Mnoho předmětů již dnes upadlo v zapomnění, jaké například karetní stolek se speciálními šuplíky na pivo,“ řekl Ivo Hajn. K vidění je tu i hrací stroj, do kterého se házely desetníky. „Ten potom hrál tklivé hospodské melodie,“ dodal Hajn.

Výstava České Budějovice - město piva, která na historických snímcích, obrazech a rytinách představuje fenomén pivovarnictví ve městě, začala ve výstavní síni českobudějovické radnice.

V Českém akciovém pivovaru v Českých Budějovicích byla uvařena první várka piva 7. října 1895. Pivovar, který byl založen 15. dubna 1895, se od roku 1967 nazývá národní podnik Budějovický Budvar. Na exportu piva z ČR se Budvar nyní podílí z více než 20 procenty. Je také posledním českým pivovarem, který vlastní stát a který má výhradně český kapitál. Loni exportoval nejvíce piva ve své historii a přibyla mu nová odbytiště, celkem loni uvařil pivovar 1,46 milionu hektolitrů piva.

Za vznikem Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích (ČAP) stáli především českobudějovičtí právovárečníci vedení Augustem Zátkou. ČAP přímo navázal na historickou tradici vaření originálního Budějovického piva v Českých Budějovicích (německy Budweis). Pivo se ale ve městě vařilo již od roku 1265, od dob jeho založení a udělení práva várečného. (čtk, kul)