Cenění dobrovolníci

Linec - Studie Hospodářské univerzity ve Vídni ukázala, že 27 procent civilkářů zůstává u „svých" humanitárních organizací ještě Bez civilkářů by to u sousedů nešlo.minimálně dva, tři roky činných jako dobrovolní pomocníci, uvedly OÖN. „To potvrzuje, že mladí v civilní službě jsou nenahraditelným zdrojem budoucích dobrovolníků v naší organizaci," říká prezident hornorakouského Červeného kříže Walter Aichinger. Šest procent později zakotví v sociálních profesích. „Služba je pro ně vstupem do světa, jemuž jinak dominují ženy," dodal Aichinger.

Kolem 550 mladých mužů vykonává v Červeném kříži devítiměsíční službu, přičemž po dvouměsíčním vzdělávání představují plnohodnotnou sílu i v záchranné službě a přepravě nemocných.

Konkrétně u Červeného kříže zůstává v dobrovolné pomoci dál osm z deseti bývalých „civilkářů". Tím, že setrvávají v sociálním systému, přináší organizaci ekonomický užitek ve výši kolem 105 milionů eur ročně, řekl vedoucí studie Christian Schober.

Víc rodí

V Rakousku zaznamenali v prvním čtvrtletí 17.992 porodů, o 3,1 procenta víc než před rokem. V Salcburku to bylo plus 7,9 procenta, v Bugenlandsku 5,2, v Horních Rakousích 5,1, naopak v Korutanech jich ubylo 4,3 procenta atd.

Slunce na postupu

Od energetické obrátky v roce 2005 se podíl obnovitelných zdrojů na celkové energetické spotřebě v Horních Rakousích zvýšil do roku 2012 z 32 na 39,8 procenta, píše deník OÖN. Ekonomika v zemi za tuto dobu vzrostla o 27 procent, spotřeba energie ale jen o 2,5 procenta. Loni bylo nově uvedeno do provozu 43 000 metrů čtverečních solárních zařízení, 4000 topení na biomasu, 1800 tepelných čerpadel atd. Radní pro životní prostředí Rudi Anschober počítá s tím, že podíl sluneční energie na výrobě proudu se do roku 2020 zdesetinásobí na desetiprocentní.

Rodiče hvězdy mlčí

Rodiče ani babička Thomase Neuwirtha alias Conchity Wurst se po jejím vítězství v Song Contestu  nechtějí nebo nesmějí dostat do kontaktu s médii, napsal list OÖN. „Rád bych s vámi mluvil, ale management to zakázal," řekl deník jeden z příbuzných. V zájmu kariéry Conchity se toho chce držet. Babička, která žije v St. Georgenu u Grieskirchenu, není dosažitelná. Také v Bad Mitterndorfu má hostinec Neuwirthových do čtvrtka zavřeno a telefon vypnutý.

Internetové stránky Conchity se pod přetížením zhroutily. „Snad každou sekundu mi někdo volá," říká manažer René Berto. Nabídky na nahrávání  chodí i z USA a z Británie, pozvánky na gay- a loveparády přišly mimo jiné ze Stockholmu, New Yorku a z Antverp. Jeho svěřenkyně prý nebude zapírat, že vzešla z této scény, „ale její poselství pokoje, lásky a tolerance není přece omezeno na komunitu gayů", cituje ho deník.

Kolik za svoz odpadu?

Nejnižší poplatky za svoz domovního odpadu v Bavorsku má Altötting. Od roku 2012 platí lidé v okrese za 120litrovou popelnici měsíčně 9,40 eura, ročně tedy 112,80. Koncem roku 2008 to stálo měsíčně 19,90 eura, v roce 2011 pak ještě 14,90," píše PNP.

Svaz odpadového hospodářství Donau-Wald, který obsluhuje v okresech Pasov, Deggendorf, Freyung a Regen 220 000 domácností, v posledních letech poplatky taky snižuje.  V letech 1999-2001 lidé platili za 120litrovou nádobu 305,16 eura ročně, nyní 198,96. Vedoucí společnosti Karl-Heinz Kellermann to vysvětluje dokončenými odpisy řady investic a rostoucími výnosy recyklace.

V Mnichově cena svozu loni klesla o 17 procent a zůstane stejná i pro příští rok – 287 eur měsíčně. V ceně je i nárok na likvidaci bioodpadu, papíru a užívání sběrného dvora včetně odkládání nebezpečného odpadu. V Norimberku platí 368 eur, v Kemptenu 129 eur, v Augsburgu, kde si občan musí popelnici pořídit za své, 200 eur. Také v Řeznu si lidé musejí nádobu pořídit, zato pak za 120litrovou platí 113 eur.