Tím ale výčet oprav na českobudějovických základních školách nekončí. Dle slov náměstka primátora Petra Podholy investuje město v letošním roce do rozvoje škol částku 50,6 milionu korun, dalších 11,8 milionu korun půjde na opravy. „Naplánovaná je rekonstrukce tepelného hospodářství na Základní škole Grünwaldova a Pohůrecká, dělat se bude hřiště u Základní školy Matice školské, nádvoří se bude opravovat na Základní škole Oskara Nedbala a Máj I," vyjmenoval náměstek primátora jen některé z oprav.

Spát nebude v létě ani nově osamostatněná Základní škola v Nové ulici. Díky dotaci ve výši 150 tisíc korun se podle ředitele školy Vítězslava Ilka budou dělníci činit i tady. „Renovovat chceme vstupní dveře školy z ulice Nová i Riegrova, opravy se dočká sokl školy a okna i mříže v přízemí budovy," upřesnil Vítězslav Ilko rozsah prací.

Žáky vystřídají dělníci také na českobudějovickém Gymnáziu Česká, přičemž opravovat se budou školní šatny. „S renovací se začne, jakmile žáci opustí školu, a pracovat se bude až do konce prázdnin," řekl ředitel gymnázia Antonín Sekyrka. Šatny, jež byly v roce 2002 zasaženy povodněmi, jsou podle jeho slov takovým posledním bolavým místem. „Díky grantům máme laboratoře, aulu, ale na šatny granty nejsou," vysvětloval ředitel gymnázia, proč s renovací museli počkat až do letošního roku.

Doslova před finišem jsou práce předcházející znovuotevření Základní školy Emy Destinové. Školní rok tady chtějí zahájit první zářijový den.

„Předání stavby by mělo být 12. července, takže věřím, že se vše stihne," uvedla Dagmar Koubová, která je ředitelkou nově vzniklé základní školy. Udělat tady bylo třeba všechno nově.

„Nebylo tady nic, jen prázdný prostor," řekla Dagmar Koubová. Už v září tady ale do školních lavic usednou hned dvě třídy prvňáků a jedna třída šesťáků, zázemí tu bude mít i školní družina. „Jediné, co se nestihne, bude jídelna. Připravíme ale místnost, kde bude dočasná výdejna obědů," dodala. Vozit by je sem měli zhruba půl roku z nedaleké Základní školy Oskara Nedbala.