„Stoprocentně je využijeme. Bydlíme v bytovce, u které má každý svoji zahrádku.  Do kompostérů budeme vyhazovat odpad z ní a také biologický z domácností. Teď ho nemáme kam dávat. Máme sice malý kompost, ale ten nestačí. Za kompostéry jsme moc rádi," říká obyvatelka Kovářova Štěpánka Rybníčková.

Svazek obcí Milevska získal na vybavení vesnic kompostéry  dotaci. Byl úspěšný až napodruhé.

Kompostéry už brzy zamíří k lidem. „Budou se rozdělovat příští měsíc. Jeden připadne na pět trvale žijících lidí, ale ne všichni ho budou chtít," vysvětlil starosta Bernartic Pavel Souhrada. Jak dodal, obyvatelé dostanou nádoby zdarma formou výpůjčky  a po pěti letech už budou jejich.

Obec Bernartice nyní zveřejnila výzvu místním lidem, kteří o nádoby mohou žádat. Měli by si rozdělit 259 kusů kompostérů.

Celkově na Milevsko zamíří 1692 kusů nádob, které by měla využít i školská zařízení a obecní úřady. Ne všechny obce o ně ale měly zájem.   Nedočkají se jich lidé ze Zhoře či Křižanova. Tamější starosta Jaroslav Kohout to vysvětloval tím, že si biologický odpad likvidují sami. Mají místo, kam ho vozí. Kompostéry se netýkají ani Milevska, které se do projektu nemohlo zapojit kvůli počtu obyvatel.

O nádobách na biologický odpad se na Milevsku začalo hovořit před zhruba čtyřmi lety. Poté jednotlivá obecní zastupitelstva rozhodovala, zda se do projektu zapojí. Většina obcí ze svazku to považovala za dobrý nápad.