Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při natáčení Chobotnic volali na správce kempu: Gabine!

Vodňany - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ „Portugalsko", pražská Kampa a jihočeský venkov, konkrétně kemp na Pražáku tři kilometry od Vodňan, malá osada Medenice u Protivína a Tálínský rybník si zahrály v polovině osmdesátých let minulého století v populárním dětském filmu a seriálu Chobotnice z II. patra.

12.5.2014
SDÍLEJ:

Milan Šimáček a Žaneta Fuchsová patřili k často obsazovaným dětským hercům.Foto: printscreen

Objevily se v epizodě Blesky nad Čertovkou. Pro místní obyvatele a rekreanty v kempu bylo natáčení a přítomnost známých herců mimořádnou událostí, která má dodnes své pamětníky. Patří mezi ně vodňanský divadelní ochotník Zdeněk Plachta. Ten se v místním kulturním domě nejprve dozvěděl, že štáb shání komparzisty do několika scén v kempu.

„Jeli jsme právě s rodinou úplně jinam na dovolenou, tak jsme se napřed na místě zastavili s karavanem. Na natáčení jsme se nakonec zdrželi dva dny, protože mě filmaři požádali, abych po prvním dni neodjížděl, že ještě potřebují něco dotočit. Mě bylo jedno, kdy odjedeme," vypráví dvaašedesátiletý Zdeněk Plachta.

Ten se nestal pouhým kempovým komparzistou v plavkách, ale dostal epizodní roli a řekne v ději jednu větu. Ve frontě u bufetu okřikne punkera, který předbíhá a kupuje si osm piv a láhev rumu. „Tobě bych prodal úplně něco jiného," řekne Zdeněk Plachta, Punker se zle podívá a lidé ve frontě ze strachu sklopí oči.

Zdeněk Plachta z Vodňan (v bílém nátělníku) stojí ve frontě u stánku spolu s dalšími komparzisty. Zdeněk Plachta se filmařům nabídl, že epizodní úlohu zvládne a uspěl hned po prvním záběru. Dokonce byl i pochválen. Navíc se mu zdá, že i hlas je jeho, nikým nepředabovaný. V Chobotnicích se mihl i jeho syn, který u stánku kupuje pití, a také dcera, která běží do vody rybníka a pak se koupe s plovacím kruhem.

„Vzpomínám na to moc rád. Mířili jsme s rodinou na Domažlicko, tak jsme si odjezd zpestřili. Na tu epizodní roli jsem dostal smlouvu a měl jsem honorář o stovku vyšší než jiní komparzisté. Alespoň bylo na naftu na tu dovolenou," usmál se Zdeněk Plachta. Film a seriál měly mezinárodní produkci a ještě dříve než u nás ho dávali Rakušané. „Známí, kteří mě znali z divadla, mi pak volali, že mě viděl v rakouské televizi," dodal.

Dětství obohacené o filmařské prožitky měl Petr Sebera, který z Pražáku u Vodňan pochází. „Pamatuji si Dášu Veškrnovou, jak tam chodila se psíkem a pak popíjela u pojízdného bufetu kafe s Vlastimilem Brodským. Po asfaltové silnici směrem na Vodňany jezdila parta pankáčů na skateboardech a kolečkových bruslích. To byl pro nás taky zážitek," řekl Petr Sebera, jemuž je 44 let.

Dobové skluzavky v kempu. Vzadu vede státní silnice. V domě hned u autokempu Pražák tehdy bydlel a dodnes bydlí Jiří Šmrha. Vybavují se mu tváře herce Brodského a hereček Jiráskové a Veškrnové. „Chodili běžně kolem našeho baráku, tak se naše děti s nimi vyfotografovaly. Můj tchán tehdy dělal správce kempu. Byl zavalitější postavy a filmaři na něho kvůli podobě s francouzským hercem volali: Gabine! Také si pamatuji, že Dáša Veškrnová v kempu při natáčení přespávala," řekl Jiří Šmrha.

V jeho stodole filmaři skrývali džípy a motorky, aby je někdo neukradl. „Schovali si u mě také dříví, z něhož stavěli filmový kiosek." A ještě jeden silný dojem mu utkvěl: „Chodil tady vysoký černovlasý robustní chlap v brýlích s kufříkem. Sedl si pod náš ořešák na lavičku a když kufřík otevřel, byl plný peněz. Z něho vyplácel komparzisty. Ten ořešák už nestojí, zmrzl a uhynul."

Architekt Jindřich Goetz koupil chalupu dědy Holana

Na dvoře usedlosti hrají Jiřina Jirásková, Vlastimil Brodský, Milan Šimáček a Žaneta Fuchsová.  Chalupu, kde ve filmu bydlí děda Holan (Vlastimil Brodský), za nimiž jedou na venkov vnoučata, našli filmaři v malé osadě Medenice, která leží u Nové Vsi poblíž Protivína na Písecku. Ten dům dnes vlastní filmový architekt a rektor Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku Jindřich Goetz, který na Chobotnicích tenkrát pracoval jako scénograf.

Chalupu si koupil několik let po natáčení, přesně v roce 1994, protože ji znal a pamatoval si ji z filmařské práce. „Přestavěl jsem si ji podle svého a dodnes tam bydlím," řekl Jindřich Goetz. Na filmování v kempu Pražák si také dobře pamatuje. Kiosek, kde pracují Vlastimil Brodský a Jiřina Jiráskové, filmaři postavili přímo na místě.

„Scény s punkery, které se ve větší mře objevily v celovečerním filmu, se natáčely nejen v tom kempu, ale také
v krajině u Hluboké nad Vltavou směrem na Týn nad Vltavou. Jsou tam takové pěkné rybníky.  Během natáčení jsme bydleli v tehdejším českobudějovickém hotelu Gomel. Hledali jsme ubytování co nejblíže lokacím," vypráví architekt Jindřich Goetz.

Přidal ještě úsměvnou historku. Herečka Jiřina Jirásková měla v ději odjet z jeho chalupy na kole, ale na bicyklu pořádně neuměla. Tak kolo nejdříve vede a pak, když už je v dáli, za ni někdo zaskočil.

Sličná punkerka nahoře bez způsobila pozdvižení

Tvrdé dívky a tvrdí hoši v punkerských kostýmech při natáčení Chobotnic.Psala se polovina osmdesátých let, když se natáčely v autokempu Pražák Chobotnice z II. patra. Na veřejně obnaženou ženskou nahotu nebyli lidé tenkrát moc zvyklí a tak způsobila na jihu Čech povyražení. Představitelka poměrně půvabné punkerky se v pauzách mezi jednotlivými záběry opalovala bez horního dílu plavek.

Její ňadra lákala oči mužských domorodců a rekreantů. Pamatuje si to Zdeněk Plachta, který měl od štábu epizodní roli. „V té době bylo ještě raritou, aby ženská byla nahoře bez. Ona ležela u cesty a kolem toho místa byl shluk lidí. Já si říkal, proč se lidé nezajímají o natáčení a chodí kolem té cesty. Pak jsem to pochopil. To víte, byla to mladá pěkná holka, tak nám, venkovanům, chtěla ukázat, že je
z Prahy," směje se Zdeněk Plachta. Také další pamětník Jiří Šmrha si vybavuje hlavně scény a příhody s punkery, jejich  motorky a džípy.

Žaneta a Milan šli tehdy z filmu do filmu

Milan Šimáček a Žaneta Fuchsová patřili k často obsazovaným dětským hercům.Sourozeneckou dvojici, tedy Evu a Honzíka, kteří se kamarádí s Modrou a Zeleným,  ztělesňují  tehdy populární Žaneta Fuchsová 
a Milan Šimáček. Zejména televizní diváci oba dětské herce dobře znali. Žaneta zahájila svou kariéru už v pěti letech. Když vyhrála konkurz na roli v titulu Kočičí princ. Objevila se jako Hanička Sovová v seriálu Nemocnice na kraji města, ale publikum ji znalo hlavně jako nemocnou Hanku 
v Počítání oveček nebo rozvernou Lucii Krausovou v televizních příbězích …a zase ta Lucie či Lucie, postrach ulice. Dnes je Žanetě Fuchsové 42 let.

Milana Šimáčka, který je o rok mladší, v roce 1980 obsadili filmaři do role  nezbedného a citlivého chlapce Jirky Olivy v oblíbeném seriálu My všichni školou povinní. Milan měl filmování možná v genech, protože jeho dědeček byl osvětlovačem ve filmových ateliérech, babička pracovala v laboratořích na Barrandově. Menší role dostal ve snímcích Není sirotek jako sirotek v opakovaně úspěšném filmu Copak je to za vojáka nebo ve slavné komedii Na samotě 
u lesa.

Autor: Luboš Dvořák

12.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
6

Látku by žáci neměli dohánět doma

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.

Lidé přispívají na teplické prvňáčky. Vybrali už statisíce

Geniální tvůrce Hledá se Nemo čelí obvinění. Rád se objímal s děvčaty

Po více než 20 letech se kolegyním jednoho z nejlepších animátorů od dob Walta Disneyho Johna Lassetera podařilo obvinit ze sexuálního obtěžování. Jeho femistické kolegyně o něm totiž uvedly, že se rád objímal s ženami. Ve firmě Pixar mu prý přezdívali "Objímač“ (Hugger). Geniální animátor a režisér se podílel na filmech jako Hledá se Nemo, Toy Story nebo Příběh brouka.

Předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová: Vyúka se musí změnit

Česká středoškolská unie v posledních letech vedla aktivní dialog s ministerstvem školství. Protestovala proti zavedení státní maturity z matematiky a frontálnímu vedení výuky. Její předsedkyní je Lenka Štěpánová, která příští rok maturuje na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze.

Klíšťata stále řádí. Ohrožují lidi i ve vyšších nadmořských výškách

Celkem čtyřicet čtyři případů nakažení klíšťovou encefalitidou do konce měsíce října letošního roku hlásí Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina.

AKTUALIZOVÁNO

Šéfem Sněmovny byl zvolen Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů

/PŘÍMÝ PŘENOS/ Předsedou Sněmovny zvolili poslanci jejího bývalého místopředsedu Radka Vondráčka (ANO). V tajné volbě získal 135 hlasů. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Sněmovna také rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT