„Příští rok by to mohly být čtyři úly," říká náměstkyně primátora Ivana Popelová o novém záměru, který schválila rada města. Ubytování naleznou příslovečně pilní tvorové na jihozápadní straně střechy budovy. Nebudou tak vadit turistům, kteří využívají střechu v rámci prohlídek města.

Náklady na pořízení úlů, včelstev a související péči odhaduje náměstkyně Popelová na 50 000 korun ročně. „Máme přímo na radnici zkušené včelaře, ti se o vše postarají," doplňuje ohledně chovu Popelová a připojuje, že městský med by byl podle ní dobrým marketingovým produktem a originálním dárkem. „Je to teď nový trend, umisťovat včely ve městech," komentuje plán radnice včelař Ludvík Košťál z Českých Budějovic. „Je to zajímavý projekt, má
i reprezentační hodnotu," dodává včelař a jen upozorňuje, že je třeba vybrat vhodné matky. Pro potravu si včely v pohodě dolétnou do okruhu dvou kilometrů. Při čtyřech kilometrech už si musí brát zásoby na cestu. V okruhu dvou kilometrů od radnice by ale podle Košťála určitě našly potravy dost. Při letu se pak pohybují běžně ve výšce třicet metrů, takže s obyvateli by se prakticky nepotkaly.

Čtyři úly budou na střeše radnice na zkoušku, pokud se osvědčí, mohly by po městě přibýt další. Deset včelstev může podle Popelové dát až necelé dva metráky medu za rok. Podobně už jsou umístěné úly na střechách v Praze nebo Berlíně.