Že pacienti narážejí na přeplněné poradny, potvrzuje 
i jihočeská koordinátorka diabetologického centra českobudějovické nemocnice Lenka Dohnalová. „Diabetologů není zdaleka tolik, kolik by jich bylo potřeba, někteří už ani nechtějí přijímat nové pacienty. Ti musí počítat s tím, že i v dalších ordinacích se dlouho čeká," říká MUDr. Lenka Dohnalová. Odbornice upozorňuje, že taková situace není dobrá. „Zvlášť 
v případě, že má pacient vysokou glykemii, je potřeba se 
o něj postarat co nejdříve, jinak je ohrožen na životě," zdůrazňuje diabetoložka, že takové případy mají přednost.
Běžná konzultace je potom záležitostí i měsíců, a to platí 
i pro již registrované pacienty. „Na běžné konzultace se ale i naši pacienti musí objednávat alespoň s tříměsíčním předstihem," říká Lenka Dohnalová. Deník zjišťoval, jak vypadá aktuální situace s objednáváním na první vyšetření nebo konzultace v různých regionech jižních Čech.

Českobudějovicko

V ordinaci MUDr. Aleny Váchové, která provozuje praxi na českobudějovickém Senovážném náměstí, nyní pacienty objednávají nejdříve na březnový termín. Čekací doby i tady dosahují tří až čtyř měsíců.

Problém je nejen v nízkém počtu odborných lékařů, kterých navíc ubývá, ale i ve faktu, že cukrovka dnes patří 
k velmi častým civilizačním chorobám a pacientů rychle přibývá. Je to dáno mimo jiné i tím, že díky důrazu na prevenci se daří onemocnění 
v řadě případů odhalit v relativně časném stadiu.

Táborsko

Lékařka Estera Kališová ze Soběslavi vyšetřuje pacienty na doporučení praktického lékaře. „Ten zjistí hyperglykemii a když zavolá, tak je to otázka pěti dnů, maximálně týdne, a já mohu toho člověka přijmout. Samozřejmě, pokud se jedná 
o těžký akutní případ a člověk má glykemii 25, tak ho vezmu hned ten den," zdůrazňuje MUDr. Estera Kališová. „Jestliže má člověk neurčité potíže a napadne ho, že by to mohla být cukrovka, tak ho odkážu na praktického lékaře, aby mu udělal základní odběry. Pak, když je má hotové a je tam pozitivní glykemie, tak ho přijmu nejpozději do týdne," popisuje obvyklý postup lékařka. „Samozřejmě tady lidi 
v Soběslavi už znám, takže pokud jde o příbuzného mého pacienta, který má doma glukometr a změří se, tak se s ním rovnou domluvím a do týdne, maximálně, ho přijmu," připojuje Estera Kališová.

Diabetoložka z Tábora MUDr. Věra Soběslavská objednává podle aktuálního stavu pacienta. „Já se vždy zeptám, kolik toho cukru mají. Pokud hodně, tak je to ze dne na den, pokud to počká, objednám člověka do měsíce," říká táborská lékařka. „Dlouhé čekací lhůty si nemohu dovolit. Doktorů je strašně málo a jsou přehlcení. Mám poměrně hodně pacientů, ale stop stav si nemůžu dovolit. Přijmu každého. Nemůžu někomu říci, když má cukr 18, že mám stop stav, ať si jde, kam chce," zdůrazňuje Věra Soběslavská.

Jindřichohradecko

V diabetologické ambulanci jindřichohradecké nemocnice službu konající sestra sdělila Deníku, že lékařka Lenka Sedláčková má stop stav a nové pacienty nepřibírá stejně jako lékař Pavel Weiner, který vedle diabetologie má i onkologickou ambulanci. Pacienty odkazují na soukromé ordinace.

Písecko

V Písku mohou pacienti s diabetickými obtížemi navštívit ordinaci MUDr. Miloslavy Komrskové. Podle informací Deníku je zde objednací doba, pokud pacient nemá akutní obtíže v řádu několika měsíců.

Českokrumlovsko

V diabetologické ambulanci na interní ambulanci českokrumlovské nemocnice jsou objednací lhůty dlouhé. „Objednací doby máme zhruba čtyři měsíce," uvedla lékařka Jana Sehnálková. „A to kvůli nedostatku prostoru, jednoduše nemáme ambulance. Je to ale samozřejmě o individuální domluvě, někdy bereme do programu i pacienty navíc," doplňuje lékařka, ale s tím, že potom musejí pacienti ovšem počítat i s dlouhým sezením 
v čekárně.

Na Českokrumlovsku jsou ale i ambulance, kde pacienty objednají prakticky okamžitě, například v kaplické interní 
a diabetologické ambulanci lékaře Petra Fišera. „Objednáváme zhruba do týdne, někdy to ale může být i druhý den," řekla zdravotní sestra Libuše Švehlová. „Mluvím samozřejmě o prvním vyšetření," upřesnila. „Pak je to opakovaně přibližně každé tři měsíce," dodala Libuše Švehlová.

Prachaticko

O době přijetí v prachatické diabetologické a interní ambulanci MUDr. Hany Palečkové rozhodují podle sestry Hany Tučkové hodnoty glykémie u pacienta. V praxi to znamená, že pokud má diabetik hodnoty na hranici obvyklé hodnoty, je objednán do týdne. V případě, že má glykemii vysokou, může přijít za jeden až dva dny. „Ve většině případů jsme schopni pacienta do týdne přijmout," řekla k objednávání Hana Tučková.

Strakonicko

Specialistka MUDr. Lenka Nováková ze Strakonic objednává nové pacienty podle aktuálního zdravotního stavu. „Záleží na tom, jakou mají glykemii. Jestliže má někdo glykemii dvacet, objednám ho do týdne. Když má někdo sedm, tak do měsíce," řekla Lenka Nováková.

Diabetoložka MUDr. Dana Fialkovičová, ordinující ve Strakonicích a ve Vodňanech, přijímá akutní pacienty hned, méně akutní jsou poučeni 
o dietě a objednáni zhruba do měsíce. Registrovaní pacienti chodí na kontroly podle závažnosti onemocnění po čtvrt až půl roce.