Student Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek Tomáš Slavík už třikrát navštívil se školou koncentrační tábor. „Nejvíc mě zasáhla asi Osvětim. Nejen proto, že to byl první koncentrační tábor, který jsem viděl, ale protože tam je to nejhorší. Dokud to člověk nevidí na vlastní oči, tak tomu neuvěří," říká student 3. ročníku VOŠ, který se zajímá o druhou světovou válku a vše s ní související.

Ze všeho nejhorší byly podle něj kufry se jmény.  „Vstoupíte do místnosti, kde za sklem je hromada kufrů a každý z nich má jméno. Každý kufr byl člověk," popisuje.

Stejně jako jeho spolužáci se mohl na tato místa podívat v rámci projektu Po stopách holocaustu, do kterého se písecká průmyslová škola zapojila v roce 2007. „Exkurze do zahraničí byla po čtvrté. Spolu s námi jsou v projektu zapojené písecké učiliště, písecké gymnázium a gymnázium ve Vimperku," vysvětluje učitelka střední průmyslové školy Ludmila Klavíková.

Kromě exkurzí projekt zahrnuje také besedy a přednášky. „Minulý čtvrtek jsme u nás ve škole měli besedu s Tommy Karasem z Prahy, pamětníkem a přeživším z ghetta v koncentračním táboře Terezín. Vyprávěl o osudech své židovské rodiny a o tom, jak byl v roce 1942 deportován s celou rodinou do Terezína. Z tábora se vrátil jen on a jeho matka, otec a o pět let starší bratr nepřežili," přibližuje Klavíková.
Beseda navázala na přednášku spojenou s projekcí, při které se studenti seznámili s vývojem antisemitismu od středověku po současnost,  historickými událostmi týkajícími se 2. světové války a holocaustu a částečně se také dozvěděli o problému současného extremismu.