Nemocnice získala certifikát bezpečnosti za používání nízkokoncentrovaného kalia na svých odděleních. Ředitel nemocnice Tomáš Fiala uvedl podrobnosti. Manipulace s potenciálně nebezpečnými nitrožilními roztoky je pro personál mnohdy velmi stresující a příprava infuzních roztoků je časově náročná. Rozhodli jsme se jít cestou bezpečnosti a zavést plošné používání nízkokoncentrovaného kalia," řek Tomáš Fiala.

Roztoky jsou tak sterilně připraveny a vynechání fáze ředění koncentrovaného kalia se zjednodušuje podání tohoto léčiva.

Certifikát předal Tomáši Fialovi za společnost B. Braun, která nízkokoncentrované kalium vyrábí a jako jediná dodává na český trh, František Vojík. „Toto řešení minimalizuje riziko omylu. Zjednodušeně řečeno, tímto množstvím kalia není možné pacienty předávkovat," dodal František Vojík.

Obecně patří nitrožilní terapie mezi rizikové způsoby podání léčivé látky a vyžaduje vysokou pozornost zdravotnického personálu.

Pro strakonickou nemocnici je tento certifikát již druhým oceněním od společnosti B. Braun. První získalo v roce 2011. Společnost B. Braun udílí certifikáty od roku 2009. Chce tím podporovat přístup zdravotnických zařízení k ochraně personálu i samotných pacientů.